Doba čtení:1 m, 14 s
Queensland produkuje téměř 60 procent australského uhlí. Foto: pixabay.com

Ministr energetiky státu Queensland Mick de Brenni prohlásil, že v rámci desetiletého plánu energetické transformace nebude uzavřena žádná z osmi uhelných elektráren. Ještě letos současně představí plán, podle něhož má být 50 % elektřiny ve státě vyráběno z obnovitelných zdrojů energie a do roku 2030 mají být sníženy emise uhlíku o 30 % a do rou 2050 mají být nulové.

Za prvé, aby bylo opravdu jasné, že v rámci naší vize do budoucna nezahrnuje uzavření žádné z našich uhelných elektráren,“ řekl de Brenni na Výboru pro hospodářský rozvoj Austrálie (CEDA ) v Brisbane.

„Budou i nadále hrát významnou roli v naší elektrizační soustavě. Tyto elektrárny nám slouží jako skvělá příležitost k modernizaci elektrizační soustavy, abychom mohli investovat do těchto komunit, takže si myslím, že díky investicím, které uskutečníme, dojde k opravdovému oživení v celém regionálním Queenslandu,“ vysvětlil.

Austrálie vyveze uhlí za 110 miliard dolarů

Austrálie je největším světovým vývozcem metalurgického uhlí a druhým největším vývozcem energetického uhlí. Podle nejnovější čtvrtletní zprávy federální vlády o zdrojích a energetice se australské uhlí stane druhou komoditou, jejíž roční vývoz překročí hranici 100 miliard dolarů. Zpráva uvádí, že kombinovaný vývoz uhlí by měl v tomto finančním roce dosáhnout rekordní hranice 110 miliard dolarů.

Z tohoto nárůstu bude mít velký prospěch právě Queensland, protože tento stát produkuje necelých 60 procent australského uhlí a část zkapalněného zemního plynu, který rovněž zaznamenal nárůst vývozních cen.