Austrálie: Energetická bezpečnost je víc než ideologie

klokan_compressed

Austrálie zřejmě kvůli zajištění energetické bezpečnosti přehodnotí svou podporu obnovitelným zdrojům. Foto: wikipedia.org Rileypie

Rozsáhlý výpadek proudu, který postihl stát Jižní Austrálie kvůli silným bouřkám, v zemi vyvolal debatu o dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Podle odborníků totiž přetížení přenosové soustavy způsobil nejspíš silný vítr.

Podle úřadů se dnes ráno podařilo zajistit dodávky elektřiny na 90 procentech státu, stále však zůstávalo bez proudu na 70 000 domácností. Vzhledem k pokračujícím bouřkám, které provází vichřice, však podle úřadů hrozí opakování výpadků. Vichr může v nárazech dosahovat rychlosti až 140 kilometrů v hodině a kácet sloupy elektrického vedení, jako to dělal ve středu.

Čtěte také:
Austrálii hrozí výpadky dodávek elektřiny
Rio Tinto prodala australské doly

Rozsáhlý výpadek proudu vyvolal v Austrálii debatu o rozsahu využívání obnovitelných zdrojů. Stát Jižní Austrálie je totiž v tomto směru výjimečný, protože obnovitelné zdroje, zejména větrné elektrárny, v něm vytvářejí 40 procent veškeré elektřiny, zatímco jinde jsou dominantní uhelné elektrárny.

Australský premiér Malcolm Turnbull v souvislosti s výpadkem elektřiny prohlásil, že se Austrálie už nesmí soustředit na „ideologické cíle“ při rozvoji obnovitelných zdrojů, ale musí se zaměřit na zajištění energetické bezpečnosti. „Energetická bezpečnost by vždy měla být klíčová priorita. Pokud uvíznete ve výtahu, světla nefungují, lednice taje kvůli tomu, že nejde proud, nezajímá vás, z jakého konkrétního zdroje energie je. Ať už je to voda, vítr, slunce, uhlí nebo plyn, zajímá vás jen to, zda je dodávka energie zajištěna,“ řekl Turnbull.

Mohlo by vás zajímat:
Voda, která proráží skálu
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá
Třetihorní zkamenělý strom půjde do muzea