Doba čtení:1 m, 37 s
Kombinovaný australský vývoz uhlí, který zahrnuje jak energetické, tak metalurgické uhlí prodávané pro použití v celosvětovém ocelářském průmyslu, by měl nyní v letech 2022-23 vydělat 132 miliard dolarů. Ilustrační foto: wikipedia.org

Australský uhelný průmysl se letos chystá dosáhnout větších než očekávaných zisků a předstihnout železnou rudu jako nejcennější vývozní artikl země, protože zákazy ruských energetických paliv prohlubují celosvětovou krizi dodávek a zákazníci se snaží vytvořit zásoby před zimou.

Federální údaje o obchodu, které budou zveřejněny v pondělí, odhalují prudký nárůst příjmů z obchodu s uhlím díky „historicky vysokým“ cenám, což přispělo k tomu, že celkový vývoz energetických a surovinových komodit v zemi dosáhl v tomto finančním roce rekordních 459 miliard dolarů, napsal server smh.com.au.

Z údajů ministerstva průmyslu, vědy a zdrojů vyplývá, že vláda zvýšila svou předchozí prognózu příjmů z energetického uhlí, tedy typu uhlí spalovaného v elektrárnách, o 13 miliard dolarů v letošním finančním roce a o 17 miliard dolarů v letech 2023-24.

Kombinovaný australský vývoz uhlí, který zahrnuje také metalurgické uhlí prodávané pro použití v celosvětovém ocelářském průmyslu, by měl nyní v letech 2022-23 vydělat 132 miliard dolarů.

Australská vláda nechce speciální daň ze zisku

Mnoho západních zemí musí platit za energie podstatně více, a to s ohledem na vysokou pravděpodobnost, že sankce vůči Rusku způsobí, že část ruské produkce – zejména plynu a uhlí – bude vyřazena ze světových trhů,“ uvádí se ve zprávě.

Vysoké ceny uhlí přinášejí australským těžařům uhlí, jako jsou Whitehaven, New Hope a Yancoal, ohromující nárůst příjmů z prodeje, ale přispívají k prudkému růstu účtů za elektřinu pro australské domácnosti a podniky kvůli vyšším nákladům na spalování uhlí při výrobě elektřiny.

Federální vláda minulý týden představila mimořádná opatření na ochranu spotřebitelů před předpokládaným 50procentním nárůstem účtů za elektřinu v příštích dvou letech, včetně stanovení cenového stropu pro prodej domácího uhlí na 125 dolarů za tunu na příštích 12 měsíců.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa