Doba čtení:1 m, 21 s
Australský ministr financí Jim Chalmers se distancoval od navrhované daně z uhlí a plynu. Foto: jimchalmers.org

Australský ministr financí Jim Chalmers se distancoval od navrhované daně z uhlí a plynu, která by měla zmírnit velké tlaky australských domácností a podniků na životní náklady. Federální vláda se naopak zaměří na regulační opatření pro trh s plynem.

Očekává se, že ceny elektřiny a plynu se v Austrálii v příštích dvou letech zvýší o více než 50 procent. Vláda však nechce jít cestou zdanění nadměrných zisků uhelných a plynárenských společností.

„V první řadě se snažíme najít regulační řešení, nikoliv daňové řešení,“ řekl ministr financí v rozhovoru pro ABC Radio National. „Existuje však důležitý důvod, proč ponechat na stole všechny možnosti, a to je, že na těchto trzích existuje mnoho složitých interakcí,“ dodal Chalmers, který v říjnu pověřil úřad pro dohled nad spotřebiteli, aby vládě předložil možná řešení zásahů do trhu, včetně možného cenového stropu nebo spouštěcího mechanismu pro plyn, který by společnosti nutil udržovat určité množství dodávek v domácí soustavě.

Coca-Cola chce miliony za uhlí

Ministr průmyslu Ed Husic uvedl, že vláda se zaměřuje na „cenový mechanismus“, ale minulý týden odmítl vyloučit dočasné zdanění uhlí a plynu. Ministr se také pustil do plynárenských společností a řekl, že „pracují proti národnímu zájmu“ tím, že zvyšují ceny. „Je mi jedno, jak moc jsem u těch plynárenských společností nepopulární za to, že je vyzývám k omezení chamtivosti, kterou předvedly.“

Australským výrobcům nyní plynárenské společnosti nabízejí kontrakty na 35 dolarů za gigajoule, což je přibližně o 25 dolarů/GJ více za pouhý rok.