Doba čtení:3 m, 22 s
„Společnost Amatil hodlá hájit práva společnosti APD na veškeré minulé i budoucí příjmy z licenčních poplatků,“ uvedla společnost Coca-Cola Amatil v prohlášení pro burzu ASX v roce 2020, kdy se spor poprvé objevil.

Nápojářský gigant Coca-Cola Amatil se dostal do sporu s těžařským gigantem Glencore o lukrativní poplatky za uhlí z lokality v australském Queenslandu, které může mít hodnotu desítek nebo stovek milionů dolarů.

Společnost Glencore, většinový vlastník uhelného dolu Rolleston, se u Nejvyššího soudu státu Queensland postavila proti queenslandské vládě v tahanici, která nechtěně odhalila uhelný majetek společnosti Coca-Cola Amatil v této lokalitě v centrálním Queenslandu. Až do vypuknutí sporu platili majitelé Rollestonu dceřiné společnosti Coca-Cola Amatil licenční poplatky, napsal server watoday.com.au.

Případ vznikl v roce 2019 právním sporem, v němž majitelé Rollestonu tvrdili, že queenslandská vláda nevlastní práva na uhlí v části těžební lokality, z níž dostává licenční poplatky, a státu bylo omylem vyplaceno 54,2 milionu dolarů. Společnost Glencore a ostatní vlastníci požadovali vrácení těchto poplatků. V květnu 2020 stát odpověděl a tvrdil, že vlastní práva na uhlí k jiné části dolu.

Shell v Británii uniká mimořádné dani

Vlastníci Rollestonu platili poplatky za uhlí společnosti Associated Products and Distribution Pty Ltd (APD), která patří společnosti Coca-Cola Amatil, na základě toho, že vlastnila práva na nerostné suroviny k této části pozemku. Společnost APD se domnívala, že je vlastníkem této části pozemku.

Majitelé společnosti Rolleston zahájili v červenci 2020 soudní řízení proti společnosti APD, v němž se domáhali vrácení poplatků ve výši 80,6 milionu USD, které byly zaplaceny od zahájení těžby uhlí v této lokalitě v roce 2009. Uvedli, že tyto poplatky si nyní nárokuje stát Queensland.

Žalobci mají nárok na vrácení licenčních poplatků za lot 18, které byly společnosti APD vyplaceny omylem, a to ve výši 80,58 milionu dolarů,“ uvedli žalobci ve své žalobě.

Společnost Coca-Cola Amatil v roce 2020 sdělila burze ASX, že od roku 2014 obdržela licenční poplatky v hodnotě 80 milionů dolarů, které byly zaúčtovány jako „ostatní příjmy“.

Podle zpráv společnost Coca-Cola European Partners, která loni koupila Coca-Cola Amatil za 7,7 miliardy dolarů, hledala kupce uhelného aktiva, což nyní společnost potvrdila.

Vlastnictví těchto majetkových práv není součástí hlavní činnosti společnosti CCEP a zůstává předmětem přezkumu s cílem zajistit soulad s naší dlouhodobou obchodní strategií,“ uvedla mluvčí.

Špinavá stránka „zeleného“ vodíku

Vzhledem k tomu, že ceny uhlí nedávno dosáhly rekordních hodnot nad 400 dolarů za tunu, jde o víc, než kdykoli předtím. Podle soudních dokumentů dostává společnost APD licenční poplatky od 7 % prodejní ceny prodaného uhlí, pokud je nižší než 100 USD za tunu. Licenční poplatek dosahuje 10 % prodejní ceny za jakoukoli částku nad 225 USD za tunu. Společnost Rolleston Coal Holdings, provozovatel dolu, vyplatila jen v kalendářním roce 2021 na licenčních poplatcích 68 milionů dolarů, z nichž část měla být určena pro APD.

Společnost Amatil hodlá hájit práva společnosti APD na veškeré minulé i budoucí příjmy z licenčních poplatků,“ uvedla společnost Coca-Cola Amatil v prohlášení pro burzu ASX v roce 2020, kdy se spor poprvé objevil.

Záležitost licenčních poplatků je v současné době projednávána soudem v Queenslandu, a proto nemůžeme k případu poskytnout žádné další komentáře,“ uvedla mluvčí společnosti Coca-Cola Amatil. Společnost Glencore i mluvčí queenslandského ministerstva financí se odmítli vyjádřit.

Uhelná aktiva pocházejí z dědictví společnosti CCL jako konglomerátu s mnoha obchodními zájmy, včetně tabáku.

Společnost Coca-Cola Amatil byla založena pod názvem British Tobacco Company (Australia) v roce 1904 jako místní pobočka společnosti British American Tobacco plc, která nyní disponuje 77 miliardami liber (136 miliard USD). Coca-Cola Amatil uvádí, že práva na uhlí pocházejí z 80. let 20. století, kdy skupina, tehdy známá jako Amatil, provozovala pět podniků: tabákové výrobky, nápoje, občerstvení, drůbežářské výrobky a také komunikace a obaly.

Tyto pozemky zahrnovaly práva na nerostné suroviny pod povrchem včetně uhlí. Zatímco pozemky na povrchu byly koncem 80. let prodány, dceřiná společnost společnosti Amatil, APD, si ponechala podpovrchovou vrstvu a související práva na nerostné suroviny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa