Doba čtení:1 m, 14 s
Australský premiér Scott Morrison odmítl podepsat bianco šek na cíle bez plánu. Foto: wikipedia org Kristy Robinson Commonwealth of Australia

Austrálie odmítla výzvy k ambicióznějším cílům v oblasti emisí CO2, které obsahuje hodnotící zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Konzervativní premiér Scott Morrison prohlásil, že jeho země dělá v boji proti změně klimatu dost, a odmítl závazek neutrality vůči skleníkovým plynům.

Austrálie plní svůj úkol. Nepodepíšu jménem Australanů bianko šek na cíle bez plánu,“ citoval Morrisona server msn.com.

Čtěte také:
Austrálie vyhrává uhelnou válku s Čínou
Austrálie s uhlím počítá

Před listopadovou světovou konferencí o klimatu v Glasgow Morrison odmítl výzvy, včetně těch od spojenců, jako jsou USA, aby stanovil oficiální cíl pro snížení nebo kompenzaci emisí CO2. Austrálie prohlásila, že dosáhne neutrality vůči skleníkovým plynům „co nejdříve“, nejlépe do roku 2050, ale nepřijala žádné závazky.

Podle v pondělí zveřejněné zprávy IPCC se Země otepluje ještě rychleji, než se dosud předpokládalo, a již kolem roku 2030 bude o 1,5 stupně teplejší než v předindustriální éře, tedy o deset let dříve, než se předpokládalo ještě v roce 2018. Podle tzv. klimatického panelu je globální oteplování „jednoznačně“ způsobeno člověkem a některé důsledky globálního oteplování, jako je stoupající hladina moří a tání ledovců, jsou již „nezvratné“.

Austrálie je však významným těžařem a vývozcem uhlí i zemního plynu. Pro australskou ekonomiku znamená vývoz surovin každoroční příspěvek ve stovkách miliard dolarů. V těžebním průmyslu jsou rovněž zaměstnány tisíce lidí.