Doba čtení:1 m, 0 s
V australském uhelném sektoru je nyní zaměstnáno více lidí, než tomu bylo v roce 2012. Foto: wikipedie.org Cameron Laird

Čína v prosinci po dvouměsíční blokádě zakázala dovoz australského uhlí. Nyní však zažívá rekordně chladnou zimu, trpí častými výpadky elektřiny a ceny uhlí prudce rostou. To si pochvalují australští producenti, kterým se podařilo najít jiné odběratele.

Ministr zdrojů Keith Pitt uvedl, že vzkvétající ceny uhlí a nové vývozní trhy jsou pro australské vývozce skvělé. „To je opravdu dobrá zpráva; v uhelném sektoru je nyní zaměstnáno více lidí, než tomu bylo v roce 2012 před více než osmi lety. To je skvělá reflexe pro průmysl a lidi, kteří v něm pracují,“ citoval server msn.com ministra.

Čtěte také:
Austrálie prudce zvýšila vývoz uhlí
Austrálie s uhlím počítá

Čína obvykle dováží australské uhlí v hodnotě 14 miliard dolarů, které slouží jako doplněk k 90% domácí produkci. V důsledku čínského zákazu byli australští vývozci nuceni hledat jinde v zemích, jako je Indie, Jižní Korea a Japonsko. To se jim povedlo a nyní prodávají uhlí za stále rostoucí ceny. Naopak Čína trpí kvůli extrémně nízkým teplotám nedostatkem, cenovými výkyvy a častými výpadky elektřiny.