Doba čtení:1 m, 8 s
Pouze v prosinci mělo uhlí pro australskou ekonomiku hodnotu 3,7 miliardy dolarů. Foto: pixabay.com

Podle australského ministra pro zdroje, vodu a severní Austrálii KeithaPitta Austrálie překonala údajný zákaz vývozu uhlí do Číny a během prosince dokázala významně zvýšit svůj export.Hodnota australského vývozu uhlí vzrostla ve srovnání s listopadem o 26 procent.

Pouze v prosinci mělo uhlí pro australskou ekonomiku hodnotu 3,7 miliardy dolarů, protože vývozci se snažili zaplnit mezery na mezinárodních trzích a maximálně využít zvýšení cen tepelného uhlí. Prodeje uhlí do Vietnamu a Indie byly silnější, což znovu potvrdilo konkurenceschopnost australského uhlí a jeho pověst vysoké kvality na globálních trzích,“ uvedl pro australianminig.com Pitt.

Čtěte také:
Budeme kupovat méně uhlí, varuje Čína Austrálii
Austrálie s uhlím počítá

Vývoz australských zdrojů a energie byl za 12 měsíců do prosince 2020 oceněn na 272,5 miliardy USD, protože mnoho světových ekonomik se vzpamatovalo z pandemie COVID-19 a obnovilo průmyslový rozvoj.

Výsledek je důkazem práce našeho odvětví zdrojů,“ řekl Pitt. „Mnoho zemí usiluje o obnovení průmyslové výroby, což je dobrá zpráva pro australský sektor zdrojů.“

Čínský dovoz australského uhlí loni v říjnu poklesl o 47 procent ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019, protože došlo k eskalaci obchodního napětí mezi oběma národy a Čína údajně zakázala několik australských dovozů, včetně uhlí.