Doba čtení:1 m, 21 s
Export uhlí loni přinesl Austrálii příjem ve výši 70 miliard dolarů. Foto: pixabay.com

Čínská média varovala, že australské domácnosti a pracující „utrpí ekonomickou bolest“, pokud Canberra „odmítne napravit vztahy“. Čína hrozí Austrálii, že od ní bude kupovat méně uhlí.

Uhlí je přitom druhým největším australským exportním artiklem po železné rudě a loni přineslo zemi příjem ve výši 70 miliard dolarů. Čína je pak druhým největším zákazníkem po Japonsku, napsal server dailymail.co.uk.

Čtěte také:
Austrálie odmítá odejít od uhlí
Austrálie s uhlím počítá

Ale článek ve státem kontrolovaných čínských novinách Global Times v pondělí varoval, že Čína posiluje obchodní vazby s dalšími významnými producenty uhlí, včetně Ruska, Mongolska a Indonésie.

„Pokud Canberra tvrdohlavě odmítne napravit vztahy s Čínou, mohly by australské podniky ztratit větší podíl na trhu s konkurenčními společnostmi z jiných zemí,“ napsaly Global Times.

Analytici obvinili Peking z používání obchodu jako „státní zbraně“ k nátlaku na Austrálii, aby se stala přátelštější vůči Číně. Vztahy mezi národy se rychle zhoršily poté, kdy australský premiér Scott Morrison vyzval k vyšetřování původu koronaviru, který byl identifikován loni v čínském městě Wuhan, než se rozšířil po celém světě a způsobil 1,5 milionu úmrtí.

V říjnu australské těžební společnosti potvrdily, že čínští odběratelé požadují snížení dohodnutých kontraktů s tím, že na ně Peking tlačí, aby hledali další dodavatele. V tomto měsíci odplulo do Číny pouze 33 australských uhelných lodí, ve srovnání se 124 v červnu, uvedl server mining.com.

Na celkový export to však nemělo zásadní vliv, protože australské společnosti prodávaly více na jiných trzích, včetně Japonska, Jižní Koreje a Indie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa