Doba čtení:1 m, 3 s
Podle místopředsedy australské vlády Michaela McCormacka je těžba uhlí pro Austrálii životně důležitá. Foto: wikipedia.org

Australská vláda odmítla výzvy obsažené ve zprávě OSN o změně klimatu, aby do poloviny 21. století upustila od využívání uhlí.

Místopředseda vlády Michael McCormack uvedl, že Austrálie bude i nadále využívat své zásoby uhlí a trvá na tom, že nemohou být nahrazeny obnovitelnou energií.

Čtěte také:
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore
Austrálie s uhlím počítá

Zpráva Mezivládního panelu OSN o změně klimatu konstatovala, že státy musí přestat používat uhlí do roku 2050, pokud mají zabránit zvýšení globální teploty o více než 1,5 °C. V opačném případě prý bude zničeno více než 99 procent světových korálů včetně Velkého bariérového útesu v Austrálii.

Navzdory tomuto varování se australští ministři odmítli zavázat k postupnému vyřazování fosilních paliv. „Faktem je, že těžba uhlí a uhelné elektrárny hrají důležitou součást našeho energetického mixu,“ řekl McCormack pro Sky News Australia, a dodal, že těžba uhlí je pro Austrálii životně důležitá, protože poskytuje 60 procent elektrické energie státu, tisíce pracovních míst a hlavní součást jeho vývozu.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků