Austrálie počítá s uhlím i po roce 2030

Uhlí se stále podílí na výrobě australské elektřiny přibližně 60 procenty. Země je také významným exportérem uhlí zejména do asijských zemí. Foto: wikipedie.org Cameron Laird

Uhlí bude vzhledem k růstu celosvětové poptávky velkým přínosem pro australskou ekonomiku i po roce 2030, uvedl australský ministr pro suroviny Keith Pitt den poté, co vyslanec OSN vyzval zemi, aby se tohoto fosilního paliva postupně zbavila.

Bez většího úsilí o omezení těžby uhlí změna klimatu výrazně poškodí australskou ekonomiku, prohlásil v Canbeře Selwin Hart, zvláštní poradce OSN pro změnu klimatu. Austrálie mu ale dala jasnou odpověď, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Austrálie vyhrává uhelnou válku s Čínou
Austrálie s uhlím počítá

O budoucnosti tohoto klíčového odvětví bude rozhodovat australská vláda, nikoliv zahraniční orgán, který jej chce uzavřít a vymazat tak tisíce pracovních míst a miliardy dolarů z vývozu pro naši ekonomiku,“ uvedl ministr Pitt.

Uhlí se stále podílí na výrobě australské elektřiny přibližně 60 procenty. Země je také významným exportérem uhlí zejména do asijských zemí. Australská vláda uhelný průmysl vytrvale podporuje s tím, že přísnější opatření proti emisím by ohrozila pracovní místa.

Nejnovější údaje o australském vývozu ukazují, že „zprávy o blížícím se zániku uhlí jsou značně přehnané a jeho budoucnost je zajištěna i po roce 2030“, uvedl Pitt.

Poznamenal, že za tři měsíce do července vzrostla hodnota australského vývozu uhlí o 26 % na 12,5 miliardy australských dolarů (9,3 miliardy Kč). Ceny uhlí stoupají, protože světové ekonomiky se zotavují z omezení v rámci COVID-19.