Doba čtení:2 m, 0 s
Elektrárna Eraring u jezera Macquarie na centrálním pobřeží Nového Jižního Walesu má výrobní kapacitu 2880 megawattů a zajišťuje asi 25 procent potřeby elektřiny ve státě. Foto: wikipedia.org

Největší uhelná elektrárna v Austrálii by mohla zůstat v provozu o několik let déle, než se plánovalo. Původně měla být uzavřena v srpnu 2025, ale pravidelná revize zajištění dodávek elektřiny (Electricity Supply and Reliability Check Up) doporučila prodloužení provozu. V opačném případě by hrozil nedostatek energie.

Elektrárna Eraring u jezera Macquarie na centrálním pobřeží Nového Jižního Walesu má výrobní kapacitu 2880 megawattů a zajišťuje asi 25 procent potřeby elektřiny ve státě.

Mluvčí ministryně energetiky Penny Sharpové uvedl, že vláda doporučení zvažuje a do konce měsíce zveřejní zprávu i odpověď vlády, napsal server msn.com.

Provozovatel elektrárny, společnost Origin Energy, která se s důvěrnou zprávou teprve seznámí, tvrdí, že nadále jedná s vládou o plánech na uzavření elektrárny. „Nevyhýbáme se nutnosti ukončit veškerou výrobu elektřiny z uhlí, jakmile ji bude možné nahradit obnovitelnou energií a skladováním,“ uvedl mluvčí společnosti Origin.

Prodloužení životnosti elektrárny se nelíbí ekologickým aktivistům a Zeleným.

Nevyplatí se. EPH zastavil stavbu plynové elektrárny

Společnost Eraring je největším australským producentem skleníkových plynů, který každoročně vypustí do atmosféry více než 12 milionů tun ekvivalentu CO2.

Tim Buckley, ředitel think tanku Climate Energy Finance, tvrdí, že zachování elektrárny v provozu by bylo „obrovským krokem zpět“. Odhadované vládní dotace ve výši 200-400 milionů dolarů ročně, které jsou k tomu potřeba, by podle něj měly být místo toho investovány do energetické transformace Nového Jižního Walesu.

Nezávislý poslanec za Lake Macquarie Greg Piper naopak doporučení přivítal a uvedl, že Nový Jižní Wales nemá skladovací kapacity, které by nahradily ztrátu dispečerského výkonu, kterou by uzavření elektrárny Eraring přineslo.

Obávám se, že pokud Eraring zavřeme dříve, aniž bychom měli v systému tuto kapacitu, dojde k výpadkům proudu a k výpadkům v síti, což bude mít skutečný dopad na průmysl a místní ekonomiku, ale také na lidi, kteří budou proti celému procesu přechodu na obnovitelné zdroje energie,“ uvedl pro ABC Radio Sydney.

Eraring není jedinou australskou elektrárnou, u které se bude prodlužovat životnost. Vláda státu Victoria v pondělí uzavřela dohodu se společností AGL Energy o zachování uhelné elektrárny Loy Yang A až do roku 2035, ale ponechala si otevřená vrátka pro dřívější uzavření elektrárny, pokud by se podařilo zajistit spolehlivé a bezpečné dodávky z jiných zdrojů.