Společnost EP Energy Developments z holdingu EPH podnikatele Daniela Křetínského zastavila plánovaný projekt výstavby paroplynové elektrárny v Irsku. Důvodem jsou neúměrně rostoucí náklady na projekt, které vzrostly zhruba o 40 procent. Upozornil na to server Seznam Zprávy. Projekt měl původně stát 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč).
„Společnost EP Energy Developments (EPED) může potvrdit, že ukončuje svůj plánovaný projekt výstavby zařízení s otevřeným cyklem plynových turbín v Tynaghu v hrabství Galway,“ uvedl mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Častvaj.
K výraznému zvýšení investičních nákladů na elektrárnu přispěla podle serveru zejména inflace, firmě se následně nepodařilo vyjednat pokrytí těchto neočekávaných nákladů s irským regulátorem energetického trhu. Poslední překážkou pak bylo rozhodnutí irského úřadu o indexaci plateb společnostem s cílem řešit současnou bezprecedentní úroveň stavební inflace. „Podle názoru společnosti EPED rozhodnutí Výboru pro jednotný trh s elektřinou dostatečně neochránilo projekt před více než 40procentním nárůstem předpokládaných nákladů na elektrárnu v Galway v důsledku inflace,“ dodal.
Křetínský společně s obchodním partnerem Patrikem Tkáčem získali irskou elektrárnu o výkonu 400 megawattů v roce 2019. Tehdy za 80procentní podíl zaplatili 24,37 milionu liber (685 milionů korun). Elektrárna byla první akvizicí EPH v Irsku. Předloni pak holding zveřejnil plán za 100 milionů eur (v Irskuasi 2,4 miliardy Kč) na výstavbu dalšího paroplynového zdroje o výkonu 299 megawattů v rámci vyhrané soutěže na kapacitní platby až do roku 2024. Tyto kapacity využívá regulátor v případě nedostatku elektrické energie, například z větrných či solárních elektráren.
I přes ukončení projektu ovšem společnost podle Častvaje zůstane v Irsku aktivní. V současné době provozuje jednu elektrárnu v Irsku a další dvě elektrárny v Severním Irsku. EPH se zároveň chce účastnit další soutěže o tzv. kapacitní platby na podzim. Pokud irský stát zvýší své platby, je možné, že projekt výstavby nového zdroje obnoví.
Majoritním vlastníkem skupiny je Daniel Křetínský. V roce 2020 se do akcionářské struktury vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe, dále EP Logistics International sdružující firmy zaměřené na dopravu a spedici a také realitní EP Real Estate. V červenci EPH oznámilo, že společně se španělskou investiční společností Asterion Industrial Partners, která se zaměřuje na infrastrukturu, jsou posledními dvěma zájemci o německou energetickou společnost Steag.