Australská firma může rozšířit důl Russell Vale

Vývoz australského uhlí dosáhl v letech 2019-20 objemu 54,6 miliard dolarů, což činí 11,5 procenta z celkových vývozních příjmů Austrálie. Ilustrační foto: wikipedia.org

Nezávislá plánovací komise (IPC) dala společnosti Wollongong Coal zelenou pro těžbu dalších 3,7 milionu tun metalurgického uhlí ve svém dole Russell Vale v Novém Jižním Walesu v příštích pěti letech. Schválení podléhá 118 podmínkám.

Ve svém prohlášení komise připustila, že expanze bude mít dopad na životní prostředí v lokalitě, ale uvedla, že dopady lze redukovat, napsal server msn.com. Schválení přišlo v době, kdy IPC zvažuje, zda schválí také žádost o rozšíření nedalekého dolu Dendrobium.

Čtěte také:
Austrálie odmítá odejít od uhlí
Austrálie s uhlím počítá

„Při zvážení všech okolností, dopadů na životní prostředí, zásad ekologicky udržitelného rozvoje, i sociálně-ekonomických přínosů jsou dopady spojené s projektem přijatelné a projekt je ve veřejném zájem,“ uvádí se v prohlášení.

IPC předpokládá, že expanze dolu vyprodukuje přibližně 1,5 milionu tun emisí skleníkových plynů, ale zároveň přinese státu ekonomický přínos až 174 milionů dolarů a zajistí trvalé zaměstnání pro 205 lidí.

Wollongong Coal Limited je australská těžební společnost, která vlastní a provozuje doly Russell Vale a Wongawilli v oblasti Southern Coalfields v Novém Jižním Walesu. Nedávno získala většinový kontrolní podíl a řídící kontrolu nad společností firma Jindal Steel and Power Limited, což je mezinárodní ocelářská a energetická společnost kotovaná na indické burze cenných papírů.

Důl Russell Vale, původně známý jako South Bulli, je jedním z nejstarších uhelných dolů v Austrálii, jehož počátky sahají do roku 1887. Nachází se přibližně 10 km severně od Wollongongu a přibližně 60 km jižně od Sydney. Důl se rozkládá na 6421 hektarech a zahrnuje tři uhelné sloje, sloje Bulli, Balgownie a Wongawilli. Uhelné doly firmy Wollongong Coal mají ideální polohu v těsné blízkosti uhelného terminálu Port Kembla,