Australské elektrárny budou konec oznamovat 5 let předem

Změnu navrhl ministr energetiky Angus Taylor, který se rozčílil, když společnost Origin Energy oznámila uzavření největší australské uhelné elektrárny Eraring, aniž by o tom předem informovala vládu. Foto: wikipedia.org

Australská federální vláda se snaží zavést nová pravidla, která by zajistila, že energetické společnosti budou před uzavřením elektráren poskytovat pětiletou výpovědní lhůtu. Důvodem jsou obavy o spolehlivost a cenovou dostupnost.

Změnu navrhl ministr energetiky Angus Taylor, který se rozčílil, když společnost Origin Energy oznámila uzavření největší australské uhelné elektrárny Eraring, aniž by o tom předem informovala vládu, napsal server msn.com.

Taylor varoval, že dřívější uzavření elektrárny by mohlo vést ke skokovému nárůstu cen elektřiny pro spotřebitele.

Ruský gang chtěl ochromit australské elektrárny

Podle současných pravidel, která nestanovuje vláda, ale Australská komise pro energetický trh (AEMC), musí energetické společnosti oznámit nadcházející uzavření elektrárny nejméně 3,5 roku předem. Podle Taylora ale tato doba není dostatečně dlouhá na investice nebo rozvoj nových projektů, které by mohly nahradit elektřinu poskytovanou zavíranými elektrárnami.

Bez této změny pravidel hrozí, že kapacity odcházející do důchodu nebudou včas nahrazeny nebo budou moci být nahrazeny pouze neadekvátními nebo neefektivními možnostmi, které jsou k dispozici v krátkém časovém horizontu, což ohrožuje spolehlivost, cenovou dostupnost a bezpečnost soustavy,“ uvedl Taylor.