Doba čtení:2 m, 14 s
K hackerskému útoku, který téměř přerušil dodávky elektřiny do tří milionů australských domácností, se přihlásila ruská zločinecká skupina Wizard Spider. Z útoku na dvě tepelné uhelné elektrárny společnosti CS Energy v Queenslandu, který se odehrál 27. listopadu, byla původně obviněna čínská vláda. Foto: pixabay.com

K hackerskému útoku, který téměř přerušil dodávky elektřiny do tří milionů australských domácností, se přihlásila ruská zločinecká skupina Wizard Spider. Z útoku na dvě tepelné uhelné elektrárny společnosti CS Energy v Queenslandu, který se odehrál 27. listopadu, byla původně obviněna čínská vláda.

Wizard Spider, známý petrohradský zločinecký gang hledaný FBI a Interpolem, používá software Conti, pokročilý ransomware, který dokáže zkopírovat obrovské množství dat z infikovaných IT systémů, napsal server msn.com.

Výsledkem útoku bylo, že zaměstnanci elektráren ztratili přístup ke svým e-mailům a dalším důležitým interním údajům, protože hackeři se pokoušeli získat přístup ke generátorům, které dodávaly do oběhu více než 3 500 MW elektřiny.

Austrálie počítá s uhlím i po roce 2030

Útok by vyřadil z provozu 1,4 až 3 miliony domácností, přičemž se neví, jak dlouho by mohlo trvat, než by se podařilo získat kontrolu nad generátory. Útok hackerů byl naštěstí zmařen poté, co IT specialisté na poslední chvíli přišli s geniálním řešením, jak zablokovat přístup, a to oddělením podnikových a provozních počítačových systémů společnosti. Jakmile byla síť v podstatě rozdělena na dvě poloviny, neměli hackeři možnost převzít kontrolu nad generátory. Zdroje obeznámené s pokusem o kybernetickou infiltraci uvedly, že kybernetickým útočníkům chybělo necelých 30 minut k tomu, aby vypnuli elektřinu.

Předseda Výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost senátor James Paterson varoval, že je třeba provést naléhavé reformy, aby se posílily schopnosti kybernetické obrany Austrálie. „Naše kybernetická zranitelnost je stále složitější, a to ze dvou důvodů: zaprvé kvůli stále většímu digitálnímu propojení našeho života,“ řekl deníku Daily Telegraph.

Austrálie vloni zveřejnila, že záškodnický „státní činitel“ zahájil sofistikovanou a trvalou kybernetickou kampaň s cílem proniknout do australských bank, dopravních sítí, nemocnic, univerzit, kritické infrastruktury a armády. Bezpečnostní experti původně ukázali prstem přímo na Peking a bývalí úředníci tvrdili, že kybernetická invaze byla odplatou za rozhodnutí Austrálie zakázat společnosti Huawei provozovat národní síť 5G.

Austrálie odmítá ambicióznější emisní cíle

Čínský telekomunikační gigant je největším světovým tvůrcem infrastruktury 5G, ale Canberra v srpnu 2018 zakázala jeho zapojení do zavádění kritické infrastruktury Austrálie s odkazem na obavy o národní bezpečnost.

Od té doby se vztahy Canberry s Pekingem ještě více zhoršily, přičemž Čína stále zuří i kvůli výzvám australské vlády k nezávislému vyšetřování původu pandemie Covid-19. Čínský prezident Si Ťin-pching na to reagoval zákazy a cly v hodnotě miliard dolarů na řadu australských vývozních produktů.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa