Doba čtení:2 m, 55 s
Čínská Yancoal Australia za uhelné doly zaplatila 2,69 miliardy dolarů (asi 62 miliard korun). Foto: wikipedia.org Nomad Tales

Světová těžební dvojka Rio Tinto koncem června prodala svoje doly v australském údolí Hunter Valley čínské těžební společnosti Yancoal Australia. Ta v tendru vyhrála nad těžebním gigantem, firmou Glencore.

Poražený švýcarský komoditní magnát Ivan Glasenberg se ale nevzdal. A po odmítnutí od akcionářů Rio Tinto je během měsíce na světě dohoda, již Glencore uzavřel přímo s Číňany. Největší obchodník s komoditami na světě získá v dole menšinový podíl, ale bude firmu Coal & Allied Industries, která ho provozuje, přímo řídit, napsal server iHned.cz.

Čtěte také:
VIDEO: Australská řeka v plamenech
VIDEO: Těžba a rekultivace ruku v ruce

Glasenberg se snažil získat doly v Hunter Valley od roku 2013, kdy Rio Tinto oznámilo, že se jich hodlá zbavit. V této oblasti jižní Austrálie má Glencore vlastní uhelné doly a firma chtěla spojením dolů ušetřit na nákladech na těžbu. Podle odhadů Glencore může roční úspora dosáhnout řádově až stovky milionů dolarů.

I proto byl Glasenberg tak tvrdohlavý a celkem třikrát zvýšil nabídku pro Rio Tinto, která se s Číňany na prodeji dohodla už letos v lednu. Nakonec v červnu čínská Yancoal Australia za uhelné doly zaplatila 2,69 miliardy dolarů (asi 62 miliard korun).

Menšinový podíl za 1,5 miliardy

Podle nejnovější dohody získá Glencore nejprve 16,6 procentního bodu z Číňany získaného podílu od těžební společnosti Rio Tinto, která má v dole 67,7 procenta. Zbytek připadá na japonský koncern Mitsubishi Development, jenž již dříve vyhlásil, že svůj podíl 32,4 procenta rovněž hodlá prodat.

Glencore může nakonec za vlastnictví 49 procent v Hunter Valley zaplatit přibližně 1,5 miliardy dolarů. Za první část akcií zaplatí švýcarská firma Číňanům přímo 429 milionů dolarů. Obě firmy pak společně vykoupí podíl japonské společnosti. Celkově by měl Glencore za menšinový podíl v hotovosti zaplatit 1,139 miliardy dolarů. Zbytek půjde ve formě dalších poplatků spojených s těžbou a platbami pro Rio Tinto.

Strategická dohoda s Číňany

Glasenbergův Glencore se s Číňany rovněž dohodl na rozdělení trhů, kam vytěžené uhlí poputuje. Švýcarská firma se zavázala, že nebude svůj podíl z vytěženého uhlí dodávat na trhy v Číně, Thajsku a Malajsii, které jsou pro Yancoal Australia prioritní.

Glencore naopak získá exkluzivitu pro prodej do ostatních zemí, včetně Japonska, které je významným odběratelem černého uhlí z Austrálie. Glencore také bude společný podnik provozovat a nominovat generálního ředitele.

V největším australském dole se v roce 2015 vytěžilo 13 milionů tun uhlí a jeho předpokládaná životnost je dalších dvacet let. Kromě Rio Tinto a Glencore působí v oblasti Hunter Valley také další dva světové těžební giganty – Anglo American a BHP Billiton.

Prodej Coal & Allied Industries je významný i v tom, že zahrnuje podíl v jednom z terminálů v uhelném přístavu Newcatle, odkud se většina australského uhlí exportuje.

Austrálie je největším světovým exportérem koksovatelného černého uhlí a druhým největším vývozcem termálního uhlí, které se používá pro výrobu elektřiny. V roce 2015 připadala na Austrálii téměř třetina světového obchodu s uhlím.

Glencore provozuje celkem 28 uhelných dolů v Austrálii, v Jižní Africe a Kolumbii. Za první pololetí roku 2017 v nich společnost vytěžila 61,1 milionu tun uhlí, na australské doly připadá více než polovina z tohoto množství. Glencore je také největším vývozcem černého uhlí po moři na světě.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků