Doba čtení:1 m, 26 s
Společnost Prairie by mohla podle polských médií žádat kompenzaci až deset miliard zlotých (bezmála 60 miliard Kč). Foto: pixabay.com

Australská těžební společnost Prairie Mining zahájila mezinárodní arbitráž proti Polsku. Varšava podle ní porušila dvoustranné dohody tím, že při udílení licencí blokovala investice australského těžaře do rozvoje dvou uhelných dolů. Společnost Prairie by mohla podle polských médií žádat kompenzaci až deset miliard zlotých (bezmála 60 miliard Kč).

Prairie Mining rozvíjí uhelné doly Jan Karski na jihovýchodě Polska a Debiensko v Horním Slezsku. Minulý rok australská společnost polskou vládu uvědomila o sporu ohledně investic. V červenci si Prairie dala stranou 12 milionů dolarů (269,3 milionů Kč) na financování arbitráže.

Čtěte také:
Polsko chce zrychlit výstavbu jaderné elektrárny
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Společnost je otevřená tomu, aby se spor s polskou vládou vyřešil přátelsky. Nicméně až do tohoto oznámení se polská vláda odmítala účastnit diskusí spojených se sporem,“ uvedla v prohlášení společnost Prairie.

Australský těžař dále sdělil, že jeho pohledávky mohou zahrnovat finance vynaložené na rozvoj obou dolů, škody i ušlý zisk a náklad na arbitráž.

Objevilo se tolik deklarací, oznámení a rozdílných vizí, a nakonec to skončilo takhle,“ citovala agentura PAP komentář Artura Sobona, náměstka ministra státních aktiv.

Je to opravdu smutný příběh, který v jistém smyslu ukazuje, že ohledně investic do energetiky či těžby bychom měli v první řadě brát v potaz naše státní aktiva, a nikoli soukromé investory,“ dodal Sobon.

Mezinárodní média zhusta přinášejí zprávy o tom, že politické a investiční prostředí se v Polsku od změny vlády v roce 2015 zhoršily,“ uvedla společnost Prairie s odkazem na vítězství strany Právo a spravedlnost (PiS) v parlamentních volbách před pěti lety.