Polsko chce zrychlit výstavbu jaderné elektrárny

Polsko produkuje většinu elektřiny spalováním uhlí. Jadernou energii považuje za způsob, který má zemi pomoci snížit emise podle požadavků Evropské unie. Foto: wikipedia.org

Polská vláda se v tomto čtvrtletí chystá schválit aktualizovanou strategii jaderné energetiky. Varšava vidí potřebu zrychlit své plány na výstavbu první jaderné elektrárny, mimo jiné proto, že potřebuje snížit emise oxidu uhličitého.

Polsko produkuje většinu elektřiny spalováním uhlí. Jadernou energii považuje za způsob, který má zemi pomoci snížit emise podle požadavků Evropské unie. Schválení vládní strategie pro jadernou energii bude znamením toho, že kabinet je v názoru na tuto otázku jednotný a že Varšava plánuje pokročit s plány, které mají už roky zpoždění.

Čtěte také:
Putin a Merkelová dál podporují Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Vláda uvedla, že základní předpoklad postavit jadernou elektrárnu o kapacitě šest a devět gigawattů se nemění. Aktualizovány však mohou být body, jako je načasování, financování a infrastruktura.

Polsko plánuje postavit svou první jadernou elektrárnu do roku 2033. Finanční plán ale zatím nebyl vypracován. Největší energetická skupina v zemi, státní společnost PGE, na začátku tohoto roku uvedla, že si výstavbu elektrárny nemůže dovolit.

Varšava doufala, že jí z financováním pomohou Spojené státy, a poskytnou jí pro projekt i technologii. Zatím však nedostala žádný závazný příslib.