Doba čtení:1 m, 33 s
Ministr energetiky a redukce emisí Angus Taylor apeluje na to, aby snižování emisí současně neznamenalo nové náklady pro domácnosti, podniky nebo ekonomiku. Foto: wikipedia.org

Australská federální vláda přepracovala pravidla pro rozšíření působnosti Australské agentury pro obnovitelné zdroje energie (ARENA) poté, co její první pokus labouristé a zelení zhatili. Opoziční labouristé ale požadují, aby ARENA, které se přezdívá zelená banka, nemohla investovat do technologií využívajících fosilní paliva. 

ARENA může i nadále rozhodovat o investicích na základě vlastního uvážení. Předpisy jí umožňují investovat i do nízkoemisních technologií včetně zachycování a ukládání uhlíku a vodíku vyráběného s využitím energie z fosilních paliv, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Austrálie vyhrává uhelnou válku s Čínou
Austrálie s uhlím počítá

Ministr energetiky a redukce emisí Angus Taylor řekl agentuře AAP, že změna umožní agentuře ARENA podporovat technologie, které mohou snížit emise ve všech odvětvích hospodářství. „Dostat nové nízkoemisní technologie co nejdříve na ekonomickou úroveň je jediný způsob, jak snížit emise, aniž by to znamenalo nové náklady pro domácnosti, podniky nebo ekonomiku,“ řekl.

Ministr uvedl, že změny mají podporu samotné agentury a také skupin, jako je Rada podnikatelů, Národní federace zemědělců, ClimateWorks Australia a Investor Group for Climate Change.

Mluvčí opozice pro klima Chris Bowen ale uvedl, že vládní nařízení jsou v rozporu s cílem ARENA, kterým je „zlepšit konkurenceschopnost technologií obnovitelné energie a zvýšit dodávky obnovitelné energie v Austrálii“.

Labouristé proto předloží další návrh na zamítnutí pravidel. Návrh by však byl formulován přesněji než předchozí a zabýval by se pouze částí týkající se zachycování a ukládání uhlíku a vodíku vyrobeného s využitím fosilních paliv. Labouristé však ve svém postoji nejsou jednotní. Například poslanec Joel Fitzgibbon veřejně uvedl, že jeho kolegové by měli podpořit vládní postoj. Vlastní verzi návrhu, který jde dále než návrh labouristů, plánují rovněž Zelení. Zatím není jasné, kdy budou návrhy předloženy.