Babiš hrozí dozorčí radě kriminálem

Vzhledem k dramatickému vývoji na politické scéně se může stát, že Babiš v roli ministra skončí a vedení ČEZ bude moct obchod v klidu dokončit. Foto: iUHLI.cz

Pavel Tykač by rád Elektrárnu Počerady koupil, ČEZ prodal, ale energetickou transakci roku blokuje odpor ministra financí Babiše. Podle informací týdeníku Euro dokonce Babiš hrozí trestním oznámením každému, kdo ve věci prodeje elektrárny zvedne ruku.

Dozorčí rada ČEZ otázku prodeje Elektrárny Počerad minulý čtvrtek pouze projednala, ale žádné stanovisko nezaujala. Jejich vyjádření může přijít v závěru května, kdy se má konat další zasedání. Podle dostupných informací se však zdá, že připravovaná transakce je ve skutečnosti pouze předmětem politické války o ovládnutí tuzemského energetického giganta, polostátní firmy ČEZ.

Čtěte také:
ČEZ dostal od Tykače ultimátum
Babiš vrtí psem, každá kauza dobrá

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš prodej elektrárny Počerady do rukou skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače prosazuje. Argumentuje tím, že prodej v tuto chvíli je mimořádně výhodný. Pokud by ČEZ vyčkával s prodejem až do roku 2019, přišel by minimálně o 2,5 miliardy korun. Za ztrátu by byli odpovědní ti, kteří prodej zmařili. Z druhé strany ale útočí ministr financí Andrej Babiš, který – mimo jiné z důvodu osobních antipatií vůči Tykačovi a Benešovi – se snaží prodej zablokovat.

Proto zatím dozorčí rada zvolila vyčkávací taktiku. „S ohledem na komplexní povahu transakce je nutné, aby ji dozorčí rada posoudila co nejpodrobněji, než definitivně sdělí svůj postoj. Projednávání tohoto bodu přerušila. Tímto krokem rada nepředjímá, jak o dané záležitosti rozhodne,” sdělil předseda dozorčí rady Václav Pačes.

Přístup ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem, které drží bezmála 70 procent akcií ČEZ, je přinejmenším podivný. Babiš nejprve k celé věci dlouho mlčel, až v minulém týdnu zaujal jasné stanovisko. „My jsme zásadně proti prodeji elektrárny” řekl Babiš Hospodářským novinám. „Mně osobně dochází s managementem ČEZ trpělivost,” dodal.

Podle informací týdeníku Euro se případný prodej Počerad může Babišovi hodit. Konečně by získal dlouho hledaný „důkaz” o neloajalitě Daniela Beneše a s tímto argumentem se může pokusit o Benešovo odvolání na nejbližší valné hromadě. Vzhledem k dramatickému vývoji na politické scéně se však může stát, že Babiš v roli ministra skončí a vedení ČEZ bude moct obchod v klidu dokončit.

Ve hře plné emocí a intrikaření zaniká věcná podstata sporu. Tedy zda má ČEZ elektrárnu Počerady prodat co nejdříve, prodej odložit, nebo ji nechat dožít a odstavit z provozu v roce 2024. Tady záleží na úhlu pohledu. Ten může být ekonomický, ekologický a strategický. Čistě účetně je prodej z pohledu ČEZ výhodný. Za stárnoucí elektrárnu má získat bezmála deset miliard korun. Vedle kupní ceny dohodnuté na 4,5 miliardy korun by totiž ČEZ až do roku 2023 prodával elektřinu vyrobenou v kotlích Počerad, kterou za nákladovou cenu nakoupí od Tykače. Tím může získat dalších až pět miliard korun.

Z pohledu konkurence na trhu by Česku změna vlastníka spíše prospěla. Tykačova firemní skupina Czech Coal, která již před čtyřmi lety koupila od Skupiny ČEZ elektrárnu Chvaletice, by se po získání Počerad stala druhým největším výrobcem elektřiny v Česku s tržním podílem okolo 12 procent. Mluvčí Tykačovy skupiny Czech Coal Gabriela Sáričková navíc upozorňuje na pokles emisí škodlivin díky chystanému modernizačnímu programu. „Czech Coal bude moct elektrárnu včas modernizovat, aby splnila náročné ekologické podmínky Evropské unie a udržela ji provozuschopnou do roku 2032, kdy elektrárna dožije,” vysvětlila Sáričková.

Mohlo by vás zajímat: