Babiš: Jaderný tendr do roka a do dne

Technik v Jaderné elektrárně Dukovany. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí a šéf Hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj by se měl postavit jeden blok v Dukovanech i v Temelíně. Podle šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše ale zatím není o termínu ani o lokalitě rozhodnuto.

„Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě,“ řekl Babiš.

„Naše strategie je postavena na provozování klasické energetiky včetně jaderné. Je to především o provozování našich šesti současných bloků. Vedle toho budeme reagovat na, věřme tomu brzo schválenou, státní energetickou koncepci, která bude definovat, kdy a v jakém čase by měly vyrůst nové jaderné bloky v České republice,“ dodal Beneš.

Loni v dubnu ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Temelín. Vláda totiž odmítla dát státní garance za výkupní ceny elektrické energie z elektrárny.