O financování jádra se rozhodne ještě letos

Premiér Andrej Babiš chce mít jasné stanovisko do Vánoc. Foto: vlada.cz

Do konce letošního roku by se mělo rozhodnout o finančním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku. Po dnešním ranním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO), příslušných ministrů a energetické společnosti ČEZ to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Poté podle ní bude následovat jednání s Evropskou komisí o veřejné podpoře stavby a další kroky.

Základní model bychom ale měli rozhodnout do konce roku,” uvedla Nováková. Babiš dnes nechtěl možný způsob financování bloku komentovat. Uvedl pouze, že jednání státu s ČEZ budou pokračovat. “Budeme se snažit do Vánoc mít nějaké jasné stanovisko,” dodal.

Vicepremiér Jan Hamáček doplnil, že jednání o záležitosti na vládní úrovni se teprve uskuteční. ČSSD podle něj podporuje státní energetickou koncepci, kde je kladen důraz na rozvoj jaderné energetiky. “Je pro nás klíčové, aby rozhodnutí (o stavbě) padlo v dohledné době, abychom také uklidnili naše občany v regionech,” uvedl. Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v ČR dlouhodobě brzdí právě nejasnosti o způsobu financování.

Čtěte také:

Nováková jednala se šéfem KHNP o jádru
Dostavba Dukovan rozděluje veřejnost

V současnosti existuji tři různé varianty výstavby nových jaderných zdrojů v ČR. První je vytvoření stoprocentní dceřiné společnosti ČEZ, která by se skládala z aktiv společností jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Další počítá s výstavbou přes stoprocentní dceřinou firmu ČEZ s možností vstupu vnějšího investora. Poslední možností je dostavba bloků společností plně vlastněnou státem.

Nováková uvedla, že role ČEZ při stavbě nového zdroje musí být významná. “Všichni odborníci v České republice, kteří k jaderné energetice a výstavbě nových jaderných bloků mají co říci a rozumí tomu, jsou v ČEZ. Takže ČEZ z toho nikdy nemůžeme vynechat,” uvedla. Jednání v podobném složení jako dnes by se podle ní mělo znovu uskutečnit do 14 dní.

Neřekl bych, že by zrovna dnešní den znamenal nějaký posun,” řekl po jednání k plánům na stavbu nového zdroje generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dnešní schůzka se podle něj netýkala pouze jaderné energetiky, ale státní energetické koncepce celkově. “Byly to konzultace, které souviseli s obnovitelnými zdroji a energetickým mixem,” uvedl.” To potvrdil i Babiš. “Bylo to první jednání, výkop,” dodal.

O stavbu nové jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

Dostavba dvou nových jaderných bloků v Temelíně se připravovala před několika lety – elektrárna má dva výrobní bloky, čtyři bloky měla mít již podle původních plánů z 80. let. V srpnu 2009 ČEZ zahájil výběrové řízení na dostavbu, v únoru 2011 vláda schválila kroky nutné k dostavbě Temelína. Tendr ČEZ zrušil v dubnu 2014 poté, co mu vláda odmítla dát požadované záruky návratnosti investice. Vláda tehdy vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk.

Vláda v roce 2015 schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Jako první by stavba měla začít v Dukovanech.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek