Doba čtení:1 m, 14 s
Ministr financí Andrej Babiš. Foto: vlada.cz

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) vyrazí kvůli otázce zachování či prolomení těžebních limitů na Mostecko. Před rozhodnutí o limitech chce region vidět. Řekl to novinářům po jednání tripartity.

„Chci si udělat obraz. I z hlediska Hnutí ANO říkáme Bílina ano, ČSA ne. Samozřejmě je otázka, kolik uhlí se spaluje a vyváží ve formě elektřiny. Pojedu se tam podívat, abych měl ucelený obraz,“ řekl Babiš. Ministr financí také dodal, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zastává ohledně limitů podobné stanovisko. Tedy prolomení limitů jen na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ.

Chci si udělat obraz. I z hlediska Hnutí ANO říkáme Bílina ano, ČSA ne

Návštěvu lomu ČSA, kde těží Severní energetická, všem ministrům doporučila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ta si lom sama prohlédla nedávno, zavítala také do Horního Jiřetína.

Čtěte také: Přiblížila tripartita plné prolomení limitů?

Vláda by o zachování či prolomení limitů měla rozhodnout na podzim. Již před prázdninami přednesl svůj návrh ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který je pro prolomení limitů na dole Bílina. Rozhodnutí o limitech dolu ČSA by odložil na rok 2020. Na jednání tripartity však před několika dny zaznělo, že nejekonomičtější variantou je plné prolomení. Vyplývá to ze studií, které si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Mohlo by vás zajímat:
Média o uhlí informují jednostranně
Babišovi radím, nebudu říkat v čem
Jak Babiš krotí neposlušného Beneše