
Bruselští politici a úředníci jsou zcela odtržení od reality, podlehli zelenému fanatismu a nechali si vymýt mozek klimaalarmistickou lobby, napsal v komentáři pro Právo bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Co to znamená?
Ostrá slova zapadají do celkově tvrdší opoziční rétoriky, kterou se Andrej Babiš v poslední době prezentuje. Politologové tento směr vysvětlují snahou získat na svou stranu protestní hlasy lidí z demonstrací, voliče SPD a menších obdobných subjektů.
Že jde přímo o mobilizaci voličů, potvrzuje Babiš i další větou ve zmíněném komentáři, která zní: „Příležitost vyhnat ekofanatiky z Evropského parlamentu budeme mít naštěstí příští rok ve volbách.“
Babiš kritizuje Brusel i Fialovu vládu za schválení konce spalovacích motorů v roce 2035. Upozorňuje, že Evropa produkuje zhruba jen 9 procent celosvětových emisí CO2, zatímco největší znečišťovatelé jako Čína, USA a Indie dohromady vyprodukují téměř 49 procent.
„Pokud největší znečišťovatelé planety nezačnou snižovat emise, Evropa v rámci svého boje proti klimatu nezmění vůbec nic. Jen uvrhne vlastní občany do chudoby a vrátí je o desítky let zpátky do zeleného středověku. Ne nadarmo se říká, že toho, koho bohové chtějí zničit, nejdříve zbaví rozumu. Brusel a Fialovu vládu zdravý rozum opustil už dávno,“ napsal Babiš.
V souvislosti s tímto textem je zajímavé podívat se trochu do minulosti. Byl to totiž právě Andrej Babiš, kdo za Českou republiku ve funkci premiéra podepsal v Bruselu přistoupení k Zelené dohodě pro Evropu tedy Green Dealu. To ale není všechno. Babišova vláda také zastavila tendr na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a pouze vzala na vědomí závěr Uhelné komise, nepřijala k němu žádné závěry ani nezačala činit jakékoli reálné kroky. Babiš tak z minulosti nepochybně má na hlavě porci energetického másla.
O to tvrdší rétoriku nyní volí, ale je otázkou, v jaké činy by přetavil svá slova, pokud by se v budoucnu opět dostal k moci. Křišťálovou kouli nemáme. Troufnu si tvrdit, že odpověď zatím nezná ani sám Babiš. Lze totiž předpokládat, že by do značné míry záviselo na politické konstelaci v dalších zemích unie.
Nepochybné je, že spor o míru a rychlost zelené tranzice bude jedním z témat nejen při volbách do Evropského parlamentu příští rok, ale určitě i ve volbách do Sněmovny plánovaných na rok 2025. Nejen Babiše přitom určitě povzbudil například volební úspěch holandských farmářů.