Babišovy tajné plány okolo OKD

Doba čtení:1 m, 12 s

Ilustrační foto: OKD

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) nechce do těžební firmy OKD poslat ze státního ani korunu. Připravuje krizový scénář, ve kterém se počítá s konkurzem firmy. S odkazem na zdroj z ministerstva to napsal týdeník Euro.

„Velkou roli v tom samozřejmě hraje i jeho (Babišova) averze vůči Zdeňku Bakalovi. Možný krizový scénář se již několikrát řešil i na ministerstvu průmyslu a obchodu,“ konstatoval zdroj z resortu financí. Bakala je největším akcionářem majitele OKD, kterým je společnost NWR.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) tvrdí, že jeho úřad ještě není tak daleko, aby měl připraven plán pro případ, že OKD skončí v konkurzu. „Prioritou je udržení zaměstnanosti. První, co zkusíme, je další jednání s OKD o Paskově,“ řekl týdeníku ministr. Z jeho vyjádření je ale patrné, že dohadování perspektivně nevidí. „Se správcem konkurzní podstaty bude lepší jednání než s vedením OKD, které přivedlo firmu tam, kam přivedlo,“ naznačil další vývoj Mládek.

Čtěte také: Na záchranu Paskova je čas do konce roku

Mládek ještě žádný krizový scénář nemá. Základní osnova již asi existuje. „Je reálné prodat některé doly investorům, i kvůli tomu, aby se udržela zaměstnanost v Moravskoslezském kraji,“ řekl ministr. O zbývající nerentabilní provozy by se podle něj mohl postarat státní podnik Diamo, stát by současně platit rekvalifikace horníků. Plán s totožnými základními konturami již údajně leží na ministerstvu financí.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky