Výstupem sněmovní komise, která vyšetřovala privatizaci těžební společnosti OKD, bylo mj. i trestní oznámení na podnikatele a exmajitele firmy Zdeňka Bakalu. Podle jeho manželky jde o nesmysl. „Až opadne ten hluk a hysterie, nezbude nic, za co by měl být někdo trestán,“ uvedla Michaela Bakala v rozhovoru pro E15.
„Příběh firmy začal v momentě, kdy se stát v devadesátých letech rozhodl, že to už nechce vlastnit. Pak to nabralo vývoj: stát měl menšinu, kterou chtěli koupit tehdejší většinoví vlastníci, a přidala se skupina zahraničních investorů – nejen Zdeněk Bakala. Koupili soukromou společnost, začali rozvíjet byznys. Ceny uhlí byly v pořádku, investovalo se do modernizace a bezpečnosti, rekonstruovalo, restrukturalizovalo. Investoři vydělali peníze, byli vyhlašováni za příkladné podnikatele regionu, nejlépe řízenou firmu v Evropě tohoto typu, vstoupili na londýnskou burzu. V určitém momentu se z toho stal politický problém a nebyl to jen problém OKD. Česko v té době mělo politiky, kteří očekávali, že se určitá skupina investorů bude chovat jako jiná skupina investorů a bude spolupracovat tak, jak se místním politikům bude, nebo nebude hodit. Jenže OKD byla veřejně obchodovatelná společnost s úplně jinými pravidly a kontrolou. Zdeněk ani nikdo jiný si s podnikem nemohl dělat, co chtěl. V roce 2012 pak přišla dlouhá krize, která poslala pod hladinu většinu, ne-li všechny důlní společnosti v Evropě. Mateřská NWR to aktivně řešila, OKD dostávala hotovost na udržení provozní činnosti. Přesto se v květnu 2016 představenstvo OKD rozhodlo podat insolvenční návrh. Všichni jsou chytří, ale podívejte, kde je OKD nyní,“ uvedla Bakala, podle níž na nákupu a hospodaření OKD není nic zpochybnitelného. „Prostě skupina investorů koupila soukromě vlastněnou společnost pod drobnohledem auditorů, burzovních regulátorů, globálních investorů a finančních úřadů ji řídila. Vůbec nevím, o co politikům jde,“ tvrdí bývalá Miss Československo.
Čtěte také:
Další podivnosti kolem bytů OKD
Soud posvětil převod pozemků Bakalovi
Podle Michaely Bakala se nic špatného nestalo ani v kauze hornických bytů OKD, jejichž nájemníci měli přislíbeno, že jim budou byty odprodány. To se však nestalo. „O problému a vývoji jsem chtě nechtě slyšela a četla od devadesátých let. Chodilo to kolem mě. Nicméně kolem bytů OKD se při všech projednáváních, ať mezinárodních, či jakýchkoliv, ukázalo, že vše je v pořádku. Možná je to citlivá otázka a byla taky hodně zneužita. Populističtí politici v lidech stále živí plané naděje. Ale je potřeba se podívat bez emocí, co se stalo. Privatizační smlouva je veřejně přístupná, je možné do ní nahlédnout. Až opadne ten hluk a hysterie, nezbude nic, za co by měl být někdo trestán. Jenže někdo si po letech spočítal, že OKD kdysi vydělávalo nějaké peníze. A tedy stát měl za něj chtít víc. Nesmysl. Tak byznys ani trh nefungují,“ řekla Bakala, podle níž je celá kauza jen politické divadlo.
Obvinění a soudní spory jsou podle ní nepříjemné, nicméně si v nich prý její manžel věří. „Zdeněk fakt nemá strach. Řekl, co ví, předkládá u soudů všechny informace, které jsou relevantní. Za svým byznysovým rozhodováním si naprosto stojí a je otázka času, kdy se to prokáže. V Česku holt musíme přežít tento mediálně politický tlak, ale člověk i zjistí, že ho to zocelí, a ukáže se, kdo je kdo,“ tvrdí Bakala.
Rodina Zdeňka Bakaly momentálně žije střídavě ve Švýcarsku, USA a Jihoafrické republice. Podle Michaely Bakala to lze zvládnout. „Vzhledem k tomu, že to jsou naše místa, dá se vytvořit systém. Není to nikdy překvapení, že zítra musím tam a tam. Máme tým lidí, který se stará o nemovitosti i o cestování,“ popsala Bakala systém rodinných přesunů.
Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje