Doba čtení:1 m, 21 s

 

Vagony s uhlím v Dole Darkov_Foto OKD
Vagony s uhlím v Dole Darkov_Foto OKD

Prodej dopravní firmy AWT podnikatele Zdeňka Bakaly polské skupině PKP Cargo za tři miliardy korun se stal bezpečnostní hrozbou pro Česko. Podle zjištění deníku Právo o transakci v březnu jednaly vládní špičky spolu se zástupci tajných služeb na schůzi Bezpečnostní rady státu. Napsal to server Novinky.cz.

Důvodem je fakt, že s prodejem Bakalovy firmy druhé největší polské přepravní společnosti na ni mají přejít i vlečky spojující ostravské doly OKD, jejichž uhlí Bakalova firma AWT přepravuje. Jde zhruba o 130 kilometrů tratí spojujících doly na Ostravsku. PKP Cargo koupil 80 procent firmy AWT.

České úřady se obávají toho, že kvůli ostré konkurenci může nový polský majitel přemrštěnou cenou za jejich použití značně znevýhodnit české uhlí. Nejčernější scénář je pak útlum těžby a tisíce lidí v regionu bez práce.

„V každém případě je to riziková transakce vzhledem k tomu, že to může v případě určitého nepřátelského chování toho nabývajícího subjektu zkomplikovat fungování dolů,“ řekl Právu vysoký vládní představitel, který si nepřál být jmenován. Připomněl, že jde o obchod české soukromé firmy, do kterého vláda může jen velmi těžko vstupovat.

Politici nyní spoléhají na to, že by celou transakci mohl zastavit český antimonopolní úřad, bez jehož souhlasu nemůže být dokončena. Výsledek rozhodování českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je zatím nejistý. Souhlas už ale vydaly antimonopolní úřady v Polsku, Německu a na Slovensku. PKP Cargo je druhým největším železničním přepravcem nákladu v Evropě.

Bakala opustil vedení těžební společnosti NWR, která je majitelem OKD. Na březnové valné hromadě akcionářů NWR nebyl zvolen do představenstva firmy.