Bakala půjde k výslechu

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Bude se Zdeněk Bakala smát i před vyšetřovateli? Foto: Profimedia

Policie, která už přes půl roku zkoumá finanční operace v ostravské těžební společnosti OKD, chystá výslech klíčové postavy firmy, miliardáře Zdeňka Bakaly.

Vyšetřování se týká finančních operací majitelů dolů, u nichž existuje podezření, že ve výsledku poškodily OKD. Jde hned o několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře a vyvedli z firmy stovky milionů korun. Kriminalisté se podle zjištění Neovlivní.cz zaměřili zejména na výplatu dividend, na niž si manažeři vzali úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány.

Čtěte také:
OKD podala žalobu na NWR a Bakalu
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek

Podezření z poškození OKD vypadá na základě výsledků vyšetřování velmi vážně. Nyní vyšetřování postoupilo do fáze, kdy budou následovat výslechy klíčových postav. Mezi nimi i miliardáře Zdeňka Bakaly,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním. Verdikt, zda bude za operace předcházející úpadku společnosti někdo stíhaný, přitom padne až v příštím roce.

Oficiálně ale ani vyšetřovací tým, ani žalobci, kteří na jeho práci dohlížejí, nechtějí průběh kauzy nijak komentovat. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat. A termín, kdy lze očekávat nějaké rozhodnutí ve věci, rovněž nebudeme komentovat,” uvedl vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

Majitelé OKD, mezi které do letošního února prostřednictvím společnosti NWR patřil především miliardář Bakala, doposud veškerou kritiku ohledně hospodaření firmy odmítali. Bakalův mluvčí Roman Frkous nedávno zveřejnil čísla, podle nichž akcionáři NWR investovali za deset let do nových technologií a ražeb 40 miliard korun, zvýšili mzdy zaměstnanců na 1,5násobek průměrné mzdy a odvedli státu přes 40 miliard na daních a odvodech. Při restrukturalizaci dluhů NWR v roce 2014 pak Bakala investoval do firmy osobně miliardu korun, dodal.

OKD podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh, potýká se s nedostatkem hotovosti. Dluží víc než 17 miliard korun, závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard. V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala utekl před zodpovědností
Šikovný krejčí Zdeněk Bakala
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly