Bakala se pře o hodnotu OKD v roce 2006

Zdeněk Bakala je mnohými obviňován z toho, že OKD v minulosti vytuneloval. Foto: Facebook Pavol Krúpa

Bývalý majitel společnosti OKD Zdeněk Bakala nesouhlasí s tím, že byla hodnota firmy v roce 2006 záporná, jak tvrdí společnost Správa pohledávek OKD (SP OKD), podle níž byla hodnota minus 1,6 miliardy korun.

Spor obou stran se týká situace v roce 2006, kdy byla společnost OKD rozdělena na několik částí, vedle těžební společnosti tak vzniklo několik firem, do nichž byla převedena aktiva firmy, která se netýkala přímo těžby.Z majetku OKD tak byly vyvedeny například tehdejší byty OKD i další nemovitosti a pozemky, které přímo nesouvisely s těžbou, nebo doprava.

Čtěte také:
OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

SP OKD, která má na starost dokončení insolvenčního řízení, svá tvrzení opírá o znalecký posudek, který si v roce 2005 nechala zpracovat společnost Karbon Invest, tehdejší majitel OKD, uvedl server idnes.cz

„Zdeněk Bakala věděl, respektive musel vědět, že důlní závody bez neprovozního majetku tehdejší společnosti OKD měly již v roce 2005 zápornou hodnotu ve výši cca 1,6 miliardy korun,“ stojí ve vyjádření SP OKD, zveřejněném v insolvenčním rejstříku.

S tím ale Zdeněk Bakala nesouhlasí. „Všechna tato tvrzení SP OKD jsou nepravdivá a neopodstatněná. SP OKD zkresleně prezentuje situaci OKD, zneužívá a vytrhuje z kontextu údaje obsažené ve znaleckých posudcích,“ řekla Bakalova mluvčí Šárka Samková.

Kompletní výhrady k vyjádření Správy pohledávek OKD zveřejnila Bakalova firma Cercl Mining v insolvenčním rejstříku. Společnost Cercl Mining je Správou pohledávek OKD žalována kvůli výplatě dividend ve výši 12 miliard korun.

Podle zástupců Cercl Mining nebyly důvodem insolvence OKD z roku 2016 finanční transakce, ale propad cen uhlí a poptávky. „SP OKD pomíjí, že do majetku OKD jako jedné z nástupnických společností po vydělení důlní činnosti připadl rovněž majetek a finanční prostředky, které posudek ocenil samostatně a celkově na částku přibližně 15,8 miliardy korun,“ přiblížila jednu z výhrad vůči tvrzení Správy pohledávek mluvčí Samková.Své tvrzení zástupci Zdeňka Bakaly opírají také o jiný posudek, vypracovaný v roce 2006.

„Posudek EY ocenil OKD jako zanikající společnost na částku přibližně 52,34 miliardy korun a hodnotu nástupnické společnosti, která převzala důlní činnosti, na částku 40,888 miliardy korun. Tuto hodnotu podniku rovněž akceptoval auditor,“ vysvětlila Samková, podle níž byla při vstupu společnosti NWR na burzu v roce 2008 tržní hodnota OKD investory oceněna na částku 110 miliard korun.

Háček je ale v tom, že se krátce před vstupem na burzu hodnota majetku těžební částky OKD skokově navýšila rozšířením rozsahu vytěžitelných zásob uhlí. Firma totiž začala započítávat zásoby ležící ve větších hloubkách. Jejich těžba by ve výsledku znamenala vyšší náklady na těžbu, nutnost pořízení výkonnějších a odolnějších strojů a podobně. K tomuto kroku podnik OKD skutečně sáhl, nákup strojů za několik miliard korun ale firmě přinesl mnoho dalších problémů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme