Doba čtení:1 m, 6 s
Zdeněk Bakala několik let spoluvlastnil společnost OKD. Foto: Profimedia

Bývalý spoluvlastník OKD Zdeněk Bakala se podle deníku E15 chystá investovat do fotovoltaiky. Na Karvinsku chce stavět solární parky, kvůli čemuž inicioval změnu tamního územního plánu.

Záměr potvrdil i Tomáš Neščák, mluvčí společnosti Asental Group, která sdružuje Bakalovy podnikatelské aktivity v Moravskoslezském kraji. Redakci E15 se podařilo zjistit, že společnost Asental už požádala o územní změnu na sedmi brownfieldech, přičemž karvinské úřady doporučily ke schválení čtyři. Největší plochu má lokalita Křemenec u Orlové se zhruba 43 hektary. V součtu pak celková rozloha přesahuje stovku hektarů.

 „Jen z pohledu celkové rozlohy má lokalita potenciál minimálně na desítky, spíše na více než sto megawattů solárního výkonu. Otázkou ovšem je, jakou kapacitu výkonu povolí distributor připojit do sítě,“ řekl deníku E15 jeden z tuzemských solárních hráčů, který si nepřál být jmenován.

Další průšvih českého přístupu k energetice

Změna územního plánu ale ještě není dokončena. „Proces teprve začal a Odboru stavebního a životního prostředí potrvá nejméně rok,“ uvedl mluvčí města Karviná Lukáš Hudeček.

Zdeněk Bakala několik let spoluvlastnil společnost OKD. Jeho jmění, které loňský magazín E15 odhadl 34,5 miliardy korun, pochází zejména z těžebního byznysu.

V Česku mu patří vydavatelství Economia, pod které vedle Hospodářských novin spadá magazín Respekt nebo server Aktuálně.cz.