Ekologové varují, že producenti zkapalněného zemního plynu (LNG) plánují expanzi, která by mohla do roku 2030 přinést více emisí uhlíku než všechny existující uhelné elektrárny. Za vším stojí investoři a velké banky, které již vynaložily částku téměř 500 miliard dolarů (téměř 12 bilionů korun). Oficiálně se přitom zavázaly k dosažení uhlíkové neutrality.
Nová zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnila společnost Reclaim Finance, vypočítává, že v letech 2021 až 2023 vložilo 400 bank do expanze LNG 213 miliard dolarů a 400 investorů financovalo výstavbu 252 miliardami dolarů ke květnu 2024.
„Ropné a plynárenské společnosti sázejí svou budoucnost na projekty LNG, ale každý z jejich plánovaných projektů ohrožuje budoucnost Pařížské dohody. Banky a investoři tvrdí, že podporují ropné a plynárenské společnosti při přechodu na novou ekonomiku, ale místo toho investují miliardy dolarů do budoucích klimatických bomb. Banky si sice zajistí své zisky, ale na úkor komunit v první linii, které často nebudou moci získat zpět své živobytí, zdraví ani své blízké,“ uvedla v prohlášení Justine Duclos-Gonda, vedoucí kampaně Reclaim Finance.
Mezinárodní energetická agentura dospěla od roku 2022 k závěru, že k uspokojení poptávky po energii při omezení globální teploty na 1,5 °C nad předindustriální úroveň není zapotřebí žádný nový rozvoj vývozu LNG. Navzdory tomu podle společnosti Reclaim Finance developeři LNG jen za poslední dva roky zvýšili vývozní kapacitu o 7 % a dovozní kapacitu o 19 %. Do konce desetiletí plánují dalších 156 terminálů: 93 pro dovoz a 63 pro vývoz, uvedl server msn.com.
Plyn pro evropský trh je nejdražší za rok. Zásobníky se vyprazdňují
Pokud bude těchto 63 vývozních terminálů postaveno, mohly by samy o sobě vypustit 10 gigatun emisí skleníkových plynů – tedy téměř tolik, kolik vypustí všechny v současnosti provozované uhelné elektrárny za rok. Budování další infrastruktury LNG navíc podkopává ekologický přechod.
„Každý nový projekt LNG je překážkou pro dosažení Pařížské dohody a povede k dlouhodobé závislosti na fosilních palivech, což brání přechodu na nízkouhlíkové hospodářství,“ vysvětlují autoři zprávy.
Mnoho velkých bank se zavázalo k dosažení čistých nulových emisí, přesto stále financují boom LNG. Podle zjištění Reclaim Finance jsou za to zodpovědné zejména americké banky, které financují téměř čtvrtinu výstavby, následované japonskými bankami s přibližně 14 %.
Deset největších bank financujících expanzi LNG je následujících:
・Mitsubishi UFG Financial Group (Japonsko)
・JP Morgan Chase (USA)
・Mizuho (Japonsko)
・Gazprombank (Rusko)
・SMBC Group (Japonsko)
・Bank of America (USA)
・Citigroup (USA)
・Goldman Sachs (USA)
・Morgan Stanley (USA)
・RBC (Kanada)
Zatímco 26 z bank uvedených na seznamu 30 největších poskytovatelů financování LNG se zavázalo k nulové spotřebě do roku 2050, žádná z nich nepřijala politiku zastavení financování projektů LNG. Žádná z deseti nejvýznamnějších bank nemá vůbec žádnou politiku v oblasti LNG, a to navzdory skutečnosti, že Bank of America a Morgan Stanley pomáhaly založit Alianci pro nulové financování. Místo aby tyto banky financování ukončily, naopak ho ukončují, protože v letech 2021 až 2023 se financování LNG zvýšilo o 25 %. Jen v roce 2023 bylo mezi bankami a developery LNG uzavřeno 1 453 transakcí.
„Banky, které stále financují terminály pro vývoz LNG, a společnosti se soustředí na krátkodobé zisky a vydělávají na situaci, než se projeví celosvětový převis nabídky LNG. Na straně poptávky financování terminálů pro dovoz LNG oddaluje tolik potřebný spravedlivý přechod,“ uvedla Rieke Butijn, bojovnice za klima a výzkumnice ze společnosti BankTrack.
Zpráva se rovněž zabývala hlavními investory do boomu LNG. I zde vedly Spojené státy, které se na celkové podpoře podílely 71 %.
Mezi 10 největších investorů do LNG patří například BlackRock, Vanguard, State Street, Fidelity Investments, Capital Group, GPFG či JP Morgan Chase.
Reclaim Finance doporučila bankám, aby zavedly politiku ukončení veškerých finančních služeb pro nová nebo rozšiřující se zařízení LNG a ukončily financování společností, které rozvíjejí novou infrastrukturu pro vývoz LNG. Investoři by mezitím měli stanovit očekávání, že všichni developeři v jejich portfoliích zastaví plány na expanzi, a neměli by provádět nové investice do společností, které pokračují ve vývoji zařízení na vývoz LNG. Banky i investoři by měli vývojářům v oblasti dovozu LNG dát jasně najevo, že musí mít plán přechodu od fosilních paliv v souladu s cílem 1,5 °C.
„LNG je fosilní palivo a nové projekty nemají v rámci udržitelného přechodu žádnou roli. Banky a investoři musí převzít odpovědnost a okamžitě přestat podporovat vývojáře LNG a nové terminály,“ řekla Duclos-Gonda.