Doba čtení:1 m, 33 s
Royal Bank of Canada Ottawa office Foto: wikipedia.org

Největší světové banky loni zvýšily investice do oblasti takzvaných extrémních fosilních paliv o 11 procent, na projekty rozvoje ložisek dehtových písků, uhlí a ropy v arktických a hlubinných ložiscích a na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) přislíbily celkem 115 miliard dolarů (téměř 2,37 bilionu korun).

Nejvíce se v této oblasti angažovaly Royal Bank ofCanada, Toronto Dominion Bank a JPMorgan Chase. Vyplývá to ze zprávy ekologické organizace RainforestAction Network.

Čtěte také:
Na ostrově Cape Breton ožívá těžba uhlí
V Kanadě se znovu otevřel uhelný důl

Zatímco financování oblasti extrémních fosilních paliv se v roce 2016, kdy byla podepsána pařížská klimatická dohoda, snížilo, loni opět stouplo. Přičinily se o to přední banky USA a Kanady, naopak evropské, čínské, australské a japonské banky do této oblasti vložily méně.

S růstem poptávky se těžba fosilních paliv stále více přesouvá od přístupnějších ložisek k těžbě z obtížně dosažitelných zdrojů. To sebou nese vrty pod vodou v tisícimetrových hloubkách, dobývání dehtových písků anebo prakticky srovnání vrcholků v Apalačských horách kvůli těžbě uhlí.

Nejvíce se loni zvýšily investice do těžby ropy z dehtových písků, banky do těchto projektů vložily 47 miliard dolarů, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2016. Největší banka USA JPMorgan loni tyto investice zvýšila dokonce čtyřnásobně, avšak nejvíce se v této oblasti angažují Royal Bank ofCanada a Toronto Dominion, které tam loni vložily 38 miliard dolarů. Podpora projektů v těžbě uhlí loni stoupla o šest procent po poklesu o 38 procent v roce 2016.

Zpráva hodnotí aktivity 36 bank z Austrálie, Kanady, Číny, Evropy, Japonska a USA a jejich podporu 30 předních společností působících v každém ze sektorů extrémních fosilních paliv.

Mohlo by vás zajímat:
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra