Doba čtení:1 m, 0 s
Spolek svatá Barborka pomáhá dětem už téměř dvacet let. Foto: OKD

Spolek svatá Barbora pomáhající od roku 2004 dětem, jejichž rodič zemřel na následky pracovního úrazu převážně v hornictví, rozdělil v loňském roce mezi „své“ děti téměř 1,2 milionu korun.

„Dárci poslali dětem částku blížící se jednomu milionu korun a dalších více než půl milionu přišlo formou grantu z Nadace OKD,“ sdělila předsedkyně spolku Monika Němcová.

Peníze mířily zejména do vzdělání a volnočasových aktivit, ale také do zdravotní oblasti: dětem se hradily například kurzy, školní pomůcky, učebnice, ubytování při studiu, připojení k internetu i výpočetní technika, tábory, školy v přírodě a kroužky nebo také rovnátka, brýle či rehabilitace.

Nadace OKD letos podpoří 137 projektů

Pro letošní rok se zástupci členů spolku shodli, že kvůli složité ekonomické situaci příspěvky navýší. „Pro rok 2023 jsme schválili pomoc ve výši až 1,6 milionu korun,“ uvedla Němcová.

Barborka podporuje v současnosti celkem 32 dětí ve věku od čtyř do pětadvaceti let, z toho 18 z Česka a 14 z Polska. 14 dětí jsou předškoláci a školáci, 14 učni a středoškoláci a 4 vysokoškoláci. Společně se rodiny setkají v květnu v Beskydech.