
Česká republika by potřebovala malý blackout, aby si lidé uvědomili, že nic není zadarmo a nic není samozřejmé, řekl v rozhovoru pro časopis All For Power zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
Podle Bartušky je blackout potřeba. „Takový ten třídenní – výchovný. Ne desetidenní, to by nás zničilo. Třídenní blackout, aby maso vypochodovalo z mrazáků. Myslím, že obecně – a platí to i ohledně ropy a zemního plynu – jsme velmi bohatá civilizace, velmi rozmazlená, která už ztratila povědomí, jak komplikované je soustrojí, které nás udržuje v chod. Od vodáren, přes energetiku až po kanalizace a odpady,“ uvedl Bartuška.
Dodává, že se proto neustále snaží lidi provokovat, aby si uvědomovali, že nic není zadarmo a nic není samozřejmé. Když zničíte kanalizační systém nebo pokud nefunguje odvoz odpadků, tak během měsíce je velké město jako Praha neobyvatelné. Budou mu vládnout nemoci a krysy, podotýká.
Bartuška uvedl, že vidí spoustu problémů, které v energetice může Česko mít, ale reálný problém pro ČR je úplně jiného charakteru: v Evropě přestaly platit hranice. Přestaly platit jakékoliv mezinárodní smlouvy. „Jediný kus papíru, který má nějakou cenu, je Washingtonská smlouva. Členství v NATO. To je podle mě základní problém, ne ropa nebo zemní plyn. Krize, kterou teď zažíváme, je krizí vojenskou a bezpečnostní, nikoliv energetickou,“ podotýká Bartuška.
Česko podle něj bude muset odstavit velkou část uhelných kapacit. V tom okamžiku je na rozcestí, pokud chce dál zůstat průmyslovou zemí. „Myslím, že pokud si chceme udržet svůj životní standard, tak bychom měli průmyslovou zemí zůstat. Kde tedy budeme vyrábět elektřinu?“ ptá se Bartuška.
Obnovitelné zdroje podle něj zatím neukazují, že by ji uměly vyrábět ekonomicky. Možná bude za 30 až 50 let jiná situace. „Bavíme se tedy o zemním plynu, který je nutné odněkud přivézt, nebo o jádru. Myslím si, že jaderná energetika smysl má. Pro zemi, jako jsme my, zcela určitě. Máme jaderné know-how. Máme v tomto oboru historii. Máme populaci, která je ochotná jádru věřit a která o něm něco ví. To je unikum,“ dodává .
„Samozřejmě to znamená, že řeknete nahlas, co potřebujete, a že jste ochotni za tím stát. Schválit koncepci je snadné, ale ukažte mi odhodlání. A odhodlání se prokazuje penězi a prací, slova mě nezajímají,“ míní Bartuška. Koncepce jsou podle něj fajn, je hezké je mít, ale pokud není představa, jak se budou realizovat, jsou to jenom kusy papíru.
Bartuška je zvláštním zmocněncem ministerstva zahraničních věcí ČR pro energetickou bezpečnost od roku 2006 Jeho portfolio zahrnuje spektrum témat od dodávek ropy a plynu po energetickou strategii.