Doba čtení:1 m, 15 s
Uhelná elektrárna Liddel fungovala 52 let. Nyní na jejím místě vyroste baterie. Foto: agl.com

Australský energetický gigant AGL Energy postaví na místě bývalé uhelné elektrárny Liddell velkou síťovou baterii o výkonu 500 megawatt. Její vybudování vyjde na 750 milionů australských dolarů (téměř 11 miliard korun). Baterie bude stačit k napájení zhruba 200 tisíc domácností po dobu dvou hodin.

Firma k budování baterie přistoupila poté, kdy vláda Nového Jižního Walesu podpořila řadu dalších projektů v oblasti obnovitelných zdrojů a skladování energie. Očekává se, že baterie Liddell bude v provozu do roku 2026, napsal server smh.com.au.

Společnost AGL uvedla, že baterii Liddell bude financovat z peněžních toků, stávajícího dluhu a grantu ve výši 35 milionů dolarů od Australské agentury pro obnovitelné zdroje energie.

Uhelné firmy žalují Albertu o miliardy dolarů

Baterie Liddell bude klíčovou součástí dosažení našeho prozatímního cíle, kterým je přibližně 5 gigawattů nových obnovitelných zdrojů a zpevňovacích kapacit do roku 2030,“ uvedl výkonný ředitel společnosti AGL Damien Nicks.

AGL odstavila elektrárnu Liddell v Horním Hunteru v Novém Jižním Walesu v dubnu po téměř 52 letech provozu v rámci zrychlující se vlny uzavírání uhelných elektráren.

Vlna letních veder na východním pobřeží Austrálie zvýšila riziko výpadků elektřiny. Neplánované výpadky uhelných generátorů jsou stále častější, protože jejich flotila stárne. V současné době je mimo provoz až osm výrobních jednotek v pěti uhelných elektrárnách, právě když domácnosti zapínají klimatizace a zvyšují spotřebu elektřiny, aby se vyrovnaly s rostoucími teplotami.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa