Doba čtení:1 m, 9 s
Rostoucí počet bateriových úložišť bude negativně dopadat na ekonomiku jejich provozu, a tedy i návratnost investic. Foto: ČEZ

Trhu s akumulací elektřiny hrozí ve Španělsku podle některých expertů v budoucnu tzv. kanibalizace, podobně jako v případně obnovitelných zdrojů. S rostoucím výkonem a kapacitou úložišť rychle poroste konkurence, což bude snižovat ziskovost, uvedl server oenergetice.cz.

Kanibalizace se již nyní projevuje v případě obnovitelných zdrojů. Rychle rostoucí instalovaný výkon ve fotovoltaikách se negativně podepisuje na ziskovosti těchto zdrojů. Především u fotovoltaických zdrojů je souběh maxima výroby velmi silný napříč celou Evropou. To během slunečných dní tlačí ceny okolo poledne na řadě trhů k nule, či dokonce do záporných hodnot. Tento jev je běžně označován jako kanibalizace, kdy si zdroje souběhem výroby navzájem snižují svou ziskovost, napsalo oenergetice.cz.

Podobný vývoj lze očekávat u bateriových úložišť. Jejich rostoucí počet bude negativně dopadat na ekonomiku jejich provozu, a tedy i návratnost investic.

Většina Čechů podporuje jádro

Arturo Buenaventura, ředitel pro vodní zdroje a přírodní prostředí u developera Magtel, uvedl, že se dopad kanibalizace na ziskovost projektů začne projevovat během následujících 10 až 15 let.

Španělsko podle serveru Montel plánuje do konce dekády navýšit instalovaný výkon v akumulaci ze současných 8,3 GW na 22 GW. Kromě baterií by portfolio akumulace mělo zahrnovat i přečerpávací vodní elektrárny či solární termální elektrárny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa