Belgie zavře 7 reaktorů, možná ale postaví nové

V Belgii jsou dvě jaderné elektrárny se sedmi reaktory. Provozuje je francouzská společnost Engie. Foto: wikipedia.org

Belgická vláda potvrdila, že podle plánu odstaví do roku 2025 stávajících sedm jaderných reaktorů v zemi. Neuzavírá ale dveře před jádrem nové generace. Podle agentury AFP to vyplývá z dohody, kterou po nočním jednání uzavřeli představitelé stran belgické vládnoucí koalice. Podle zdroje AFP dohoda počítá s „investici přibližně 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč) do výzkumu malých modulárních reaktorů“.

Vládní koalice složená ze sedmi stran se o toto téma přela týdny. Zelení neústupně trvali na tom, že zákon z roku 2003 stanovující ukončení jaderné energetiky musí být dodržen. Frankofonní liberálové upřednostňovali ponechání dvou nejnovějších reaktorů v provozu.

V zemi jsou dvě jaderné elektrárny se sedmi reaktory. Provozuje je francouzská společnost Engie.

V Evropské unii nepanuje na podpoře jádra shoda. Bez dohody skončila před Vánoci několikahodinová debata o jaderné energii a emisních povolenkách, kterou vedli lídři zemí Evropské unie na bruselském summitu.

Čína rekordně těží uhlí, aby měla dost na zimu

Skupina států včetně Česka navrhla prosadit do závěrů jednání, aby Evropská komise jádro zařadila na seznam zelených investic. Tradičně k atomu kritické Rakousko spolu s Německem a Lucemburskem se však postavilo proti.

Belgie ještě musí zjistit, jak dorovná budoucí nedostatek energie, přičemž jednou z možností jsou plynové elektrárny. Rozhodnutí o tom může padnout až v březnu, napsala agentura Reuters.