První reaktor první běloruské jaderné elektrárny Astravec byl naplněn jaderným palivem. Fyzické spouštění reaktoru pokračuje, oznámila státní tisková agentura Belta s odvoláním na běloruský úřad jaderného dozoru. Následovat mají hydraulické zkoušky.
Navážení paliva začalo 7. srpna. Elektrárnu buduje ruská státní korporace Rosatom. První reaktor má být připojen k síti v posledním čtvrtletí letošního roku, druhý v roce 2022.
Čtěte také:
Litva se bojí běloruské jaderné elektrárny
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2
Běloruská jaderná elektrárna stojí poblíž hranic s Litvou a jejího hlavního města Vilniusu. Na elektrárnu, jejíž stavbu financuje Rusko úvěrem ve výši deseti miliard dolarů (asi 221 miliard korun), Litva pohlíží jako na hrozbu pro svou národní bezpečnost. Bělorusko popírá, že by projekt představoval riziko.
Elektrárna splňuje bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), napsala při navážení paliva běloruská agentura Belta. Podle ní elektrárna se dvěma reaktory, každý o výkonu 1200 MW, má pokrýt asi třetinu spotřeby elektřiny v zemi, čímž každý rok ušetří emise více než sedmi milionů tun skleníkových plynů.
Část zařízení do elektrárny dodaly české firmy, šlo například o armatury, čerpadla nebo potrubí. „Mezi roky 2015 až 2018 jsme pro nové bloky jaderné elektrárny v Bělorusku dodali několik stovek kusů speciálních servomotorů, splňujících všechny na ně kladené požadavky, v celkové hodnotě převyšující 70 milionů korun,“ uvedl výkonný ředitel středočeské společnosti ZPA Pečky Jan Bulíček.