
Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše přiměje koronavirová krize lidi k větší odpovědnosti za budoucnost a za využívání zdrojů.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, je členem Uhelné komise z pozice prvního viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR. Na naše otázky odpovídal prostřednictvím e-mailu.
Může současná karanténa kvůli koronaviru zdržet práci Uhelné komise? Nebo se pořád počítá s termínem pro vydání vaší zprávy v září, jak o tom mluvili předsedající ministři?
Samozřejmě, že současná turbulentní doba přináší každý den nové informace a změny. Je to období celosvětové nejistoty, takže v tomto čase předvídat další vývoj je pro kohokoliv obtížný. V tuto chvíli nemáme informace, že by se termín nějak posouval.
Čtěte také:
Dukovany bude řídit Roman Havlín
Energetická soběstačnost je český trumf
Celkové náklady na český uhelný exit budou obrovské, jejich výši by měla dát dohromady právě Uhelná komise. Obrovské náklady bude však vyžadovat také sanace škod po koronaviru. Může tím pandemie nějak ovlivnit český odchod od uhlí?
Směřování k bezemisní budoucnosti je dlouhodobý proces, na kterém celá Evropa pracuje již desítky let. Žádný zásadní odklon od tohoto směru neočekávám.
Česko by podle Zeleného údělu Evropské unie mělo také přestat používat jakékoli fosilní palivo, tedy prakticky přebudovat své hospodářství, do roku 2050. Je to podle vás reálné při souběžném saturování škod po koronaviru?
I současná situace kolem koronaviru přinese zásadní změny v chování lidí a firem směrem k větší zodpovědnosti za budoucnost či za využívání zdrojů. U dlouhodobého cíle do roku 2050 k žádné zásadní změně nedojde.
Názor, že si země EU nemůžou dovolit současně sanovat škody z koronaviru a zároveň odstavovat fosilní paliva, protože na obojí prostě nemají peníze, má i řada poslanců Evropského parlamentu. Co si o tom myslíte vy?
Dlouhodobý cíl do roku 2050 se nijak zásadně nezmění.