Beneš: Rozdělení ČEZ je dobrá varianta

Daniel Beneš jako generální ředitel přežil ve funkci již pět českých premiérů. Foto: ČEZ

Rozdělení ČEZ na „čistou“ a „špinavou“ část mi přijde jako dobrá varianta, uvedl v rozhovoru pro týdeník Euro generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Jako generální ředitel přežil ve funkci již pět českých premiérů. O jeho možném odvolání se v kuloárech hovoří minimálně jednou za měsíc. I z toho důvodu, že firmu řídí v době, která velkým energetickým koncernům příliš nepřeje. Vedení ČEZ aktuálně řeší, zda a jak firmu rozdělit nebo kdo bude stavět nové jaderné bloky.

Čtěte také:
ČEZ vydělal 16,6 miliardy
Proč prodal Beneš akcie ČEZ?

Transformací ČEZ se zabýváme, analyzujeme situaci. V úvahu přichází i varianta obdobná té v RWE, kterou i kvůli lepšímu vnímání investorů rozdělili na novou energetiku a tradiční. Novou energetiku, která se jmenuje innogy, vnořili do dceřinky RWE a umístili na burzu. Podařilo se jim oslovit zcela nové investory, kteří věří jen moderní energetice a nechtějí investovat do té tradiční. Je to jedna z variant. Mně přijde jako velmi dobrá, protože vytváří hodnotu pro všechny akcionáře. Rozhodnutí ale bude právě na nich, na akcionářích,“ uvedl Beneš.

Ten se vyjádřil i k prodeji akcií společnosti ČEZ, která nedávno vyvolala v oblasti energetiky nemalé pozdvižení. Podle Beneše rozhodně nešlo o vyjádření nedůvěry firmě, které šéfuje. „Akciový opční program je jeden z nástrojů odměňování vrcholného managementu ČEZ. Mně jsou přidělovány akcie v ročních tranších, takže mi přijde rozumné je jednou za čas prodat, pokud to samozřejmě dává ekonomický smysl. Moje expozice na budoucí cenu akcií zůstává, jen mi přijde rozumné k tomu přistupovat jako k části ročního bonusu,“ vysvětlil Beneš, který se nestresuje spekulacemi o tom, že by měl být odvolán.

Musíte tomu dát všechno, věnovat práci maximální úsilí, mít trochu štěstí, úspěch a kromě manažerských dovedností i jistou sociální inteligenci, pak máte šanci přežít,“ uzavřel generální ředitel ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:
Norská elektropohádka je v problémech
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků