Beneš: Zlevnit elektřinu může jen stát

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše je zlevnění elektřiny otázkou pro politiky. Foto: ČEZ

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše bude cena elektřiny letos spíše stagnovat. Lidem, kterým skončí fixace, ale citelně podraží. Odejít z burzy je podle něj běh na dlouhou trať. Rychlé zlevnění by podle jeho názoru mohl zařídit stát. Beneš to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

„Podle mě by teď bylo třeba zcela legitimní a jednoduché rozhodnutí ulevit všem tím, že nebudou muset platit příspěvek na obnovitelné zdroje. Místo toho by to platil stát. Ale to musí opravdu rozhodnout někdo jiný,“ řekl Beneš poté, co jím řízena polostátní firma ČEZ ohlásila rekordní výsledky. Za první čtvrtletí se zvýšil její zisk na 26,7 miliardy korun, to je meziročně na trojnásobek. Na konci roku tak očekává rekordní zisk téměř padesáti miliard.

Že by elektřinu zákazníkům zlevnil ČEZ, Beneš odmítá. „Musíme rozlišovat mezi velkoobchodními cenami elektřiny na trhu a prodejem zákazníkům, to je úplně jiný byznys. Když se podíváte na výsledky za první čtvrtletí, tak naše dceřiná společnost ČEZ Prodej je ve ztrátě 176 milionů korun. Právě kvůli vysokým pořizovacím cenám elektřiny a velkému kolísání trhu. Nedokážu a nemohu prostě udělat to, že ČEZ Prodej bude vytvářet ještě větší ztrátu,“ tvrdí Beneš s tím, že by šlo o pokřivení trhu a zneužití pozice na něm.

Adamec: Uhlí budeme využívat víc a déle

Zlevnit elektřinu mohou podle Beneše politici. Například i revizí systému emisních povolenek. „Problém je, že cena povolenek se začala chovat jinak, než Evropská komise předpokládala. Jejich cena je dramaticky vyšší, než měla v těchto letech být. Takže podle mě se nemá celý systém zrušit, ale měl by se zrevidovat. Aby to nebyl běžný cenný papír na spekulaci, ale sloužil k tomu, k čemu má. Tedy že to povede k řízenému přechodu na zelenou energetiku, a ne že nás to zabije po cestě do ráje,“ vysvětlil Beneš, podle nějž ani v této situaci ČEZ nebude ustupovat od svých zelených plánů

„Máme plán Čistá energie zítřka a podle něj půjde většina investic na snížení emisí. Budeme stavět zelené zdroje a posilovat distribuční síť, aby na decentrální energetiku využívající malé zdroje byla připravená,“ řekl Beneš.