Doba čtení:1 m, 39 s
Podle europoslance Alexandra Vondry je třeba odstranit ideologicky řízenou diskriminaci jádra, kterou v EU prosazují „zelení“ politici. Foto: Facebook Alexandr Vondra

Studie, kterou si společně objednaly dvě parlamentní frakce v Evropském parlamentu – Evropští konzervativci a reformisté a Obnova Evropy – na příkladu dvou států, konkrétně Nizozemí a České republiky, dokazuje, že dosažení uhlíkové neutrality v EU v roce 2050 bude bez využití jádra mnohem dražší, možná i nedosažitelné.

Studii o rozsahu 300 stran vypracovali akademici z oblasti přírodních i hospodářských věd, energetiky i matematického modelování. Mezi recenzenty je např. William Nordhaus, nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

Čtěte také:
Tendr na Dukovany bez Číňanů. Platit bude možná stát
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

„Studie detailně srovnává nároky elektráren na „zábory území“ i náklady na jejich provoz v čase (stabilita dodávek). Vysvětluje, proč nyní převažuje mínění, že jaderná energie je příliš drahá: je to tím, že k jádru není přistupováno stejně jako k energii z větru a slunce. Pokud odstraníme ideologicky řízenou diskriminaci jádra, kterou v EU prosazují „zelení“ politici, dostaneme bilanci do jiného světla. Jádro bude podstatně levnější,“ napsal pro Konzervativní noviny europoslanec za ODS a člen frakce Evropští konzervativci a reformisté Alexandr Vondra.

Výsledek studie platí i pro Nizozemí, které má díky poloze u Severního moře výborné podmínky pro využití energie z větru. „I v jejich případě budou bez jádra náklady minimálně o pětinu vyšší. Tím víc to platí pro ČR, kde jsou podmínky horší,“ uvedl Vondra.

Studie také dokládá, že samotné dosažení uhlíkové neutrality v EU v roce 2050 bude mít jen zanedbatelný dopad na klimatickou změnu v případě, že se ke stejnému cíli nepřihlásí i ostatní státy světa. „Jde zkrátka o rizikový podnik a sázka na jádro pomůže snížit jeho ekonomické dopady. „Vyzýváme proto k „nukleární renesanci“! Vyzýváme k ní hlavně EP, který se nyní ve své většině staví k jádru negativně,“ uzavřel Vondra.

Studii i její zkrácené znění v angličtině můžete stáhnout zde: https://roadtoclimateneutrality.eu/