Bez těžby nebudou peníze

Důl Lazy. Foto: wikipedia.com Michal Klajban

Důl Lazy. Foto: wikipedia.com Michal Klajban

Pokud OKD v příštích letech radikálně sníží těžbu, přijdou města a obce o miliony korun. Nejvíce případné snížení objemu těžby pocítí Karviná a Orlová, v menší míře pak Stonava či Doubrava.

Případné uzavírání dolů a radikální snížení těžby neznamená jen ohrožení tisíců pracovních míst, ale také nižší příjmy do pokladen obcí, na jejichž katastrech se uhlí těží. Ještě před pěti lety dostávala Orlová od OKD za uhlí vytěžené pod svým územím asi 20 milionů korun. Poslední dva roky už ale o polovinu méně. „Odhadujeme, že v případě zachování těžby na Dole Lazy bychom dostávali podobné částky, tedy pět až deset milionů korun, ještě zhruba dva roky,“ řekl Havířovskému deníku starosta Orlové Tomáš Kuča.

Čtěte také:
Stát nebude jednat s vedením OKD
Hejtman: Vládo, řeš urgentně OKD

OKD neplatí obcím pouze zákonem určený poplatek za každou vytěženou tunu uhlí, ale v rámci dobrých vztahů dává miliony i dobrovolně. Jsou používány na rozvoj měst, podporu neziskových organizací, sportovních klubů a kulturních zařízení. „V roce 2015 poskytlo OKD městu příspěvek ve výši pět milionů korun na rozvoj a obnovu města. Příspěvek má být poskytován ročně až do roku 2023,“ dodal Kuča.

Karviná loni dostala od OKD za vytěžené tuny necelých 25 milionů. Dalších 35 milionů potom navíc na rozvoj města. „Zatím nemáme signály o tom, že by společnost OKD neměla na to, aby peníze městu odvedla,“ uvedl náměstek primátora Jan Wolf, podle nějž je budoucnost ve hvězdách. „Nepředpokládáme razantní, ale spíše postupné snižování výše příjmů od OKD,“ řekl Wolf.

Za peníze, které město ze zákona každý rok získá od OKD, se podle mluvčí města Šárky Swiderové dá vybudovat více než 300 nových parkovacích míst nebo opravit všechny městské školy a školky.

Z peněz, které do obecních pokladen odvádějí těžaři, už roky velmi slušně profituje například Stonava, které se s trochou nadsázky přezdívá „místní Kuvajt“. Díky „uhelným“ penězům může radnice obyvatelům dopřát nadstandard v podobě internetu zdarma, dokázala spolufinancovat stavbu obecních bytů, sportoviště a bohatě přispívá na spolkový i společenský život v obci. „V případě, že OKD bude těžit výrazně méně, přijde obec o miliony, a nám nezbývá než s tím počítat. Zpomalí se pouze nové investice, výhod pro naše občany se to ale nedotkne,“ uvedl starosta obce Ondřej Feber.

O více než milion korun méně letos dostane od OKD obec Doubrava. „Loni jsme za těžbu dostali 5,2 milionu, za dobývací prostor necelých 70 tisíc. Pro letošní rok jsou slíbeny výhledově zhruba čtyři miliony za těžbu,“ řekl starosta Doubravy Pavel Krsek.

Pokud tyto peníze v budoucnu nebudou, obec se bude muset uskromnit. „Ale žít určitě budeme dál. Možná se prodá pár bytů a pozemků,“ naznačil starosta možný zdroj příjmů do obecní kasy.

Mohlo by vás zajímat:
OKD zachrání jen vyhlášení insolvence
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD
Bakala: Žralok pravdy a lásky