Doba čtení:1 m, 23 s
V povrchovém dole poblíž Mount Arthur pracuje přibližně 2 000 lidí a důl dodává energetické uhlí mezinárodním zákazníkům. Foto: bhp.com

Společnosti BHP se po dvou letech hledání nového kupce nepodařilo získat nabídku na australský důl Mount Arthur. Jde o největší uhelný důl v Novém Jižním Walesu. BHP má licenci na provoz dolu do roku 2026, ale pokusí se získat povolení k prodloužení provozu do konce finančního roku 2030.

V povrchovém dole poblíž Mount Arthur pracuje přibližně 2 000 lidí a důl dodává energetické uhlí mezinárodním zákazníkům. Kdysi byl oceněn na neuvěřitelné 2 miliardy dolarů, ale tato částka byla opakovaně snížena, uvedl server msn.com.

„Posunutí uzavření dolu na rok 2030 poskytuje optimální finanční výsledek ve srovnání s alternativními možnostmi,“ uvedla společnost BHP v prohlášení pro burzu ASX.

Austrálie chce rychlé opravy uhelných elektráren

Výkonný ředitel NSW Minerals Council Stephen Galilee uvedl, že rozhodnutí usilovat o prodloužení poskytne těm, kteří na důl spoléhají, roky na práci a plánování budoucnosti.

„Důl Mount Arthur je sice velký provoz, ale je to jen jeden z téměř 40 uhelných dolů, které fungují v celém Novém Jižním Walesu, a 17 dolů, které fungují v místním regionu. Patnáct dalších místních uhelných dolů v regionu Upper Hunter má buď již vydaná povolení, nebo žádají o povolení pokračovat v těžbě do roku 2035 nebo i po něm, přičemž několik z nich žádá o prodloužení provozu po roce 2040,“ uvedl Galilee.

Společnost BHP očekává, že v příštích 10 až 15 letech vynaloží na uzavření dolu a rekultivaci lokality 700 milionů amerických dolarů (999 milionů korun), přičemž konečné plány pro tuto lokalitu ještě nebyly stanoveny.