Bílina se nebojí

Lom Bílina. Foto: Oldřich Hájek

Pokračování těžby hnědého uhlí na lomu Bílina je jedním z bodů, na němž se po opakovaných volbách v Bílině jednomyslně shodla rodící se koalice KSČM, hnutí ANO a Nezávislí v Bílině – HNHRM. Zprvu se přitom zdálo, že právě limity těžby budou pro vznik koalice prubířským kamenem. Zatímco komunisté na vládní úrovni prosazují pokračování těžby, tak ANO je pro zachování limitů. To však neplatí pro Bílinu. Napsal to týdeník 5plus2.

„Na jedné straně je názor vlády a celková energetická koncepce, na straně druhé jsou Doly Bílina. A my jako kandidáti ANO za bílinské zastupitele se můžeme vyjadřovat jen k lomu Bílina, kde jsme jednoznačně pro prolomení limitů,“ uvedl bílinský lídr ANO Tomáš Nepomucký. Lom má totiž podle něj už vyjasněné majetkoprávní vztahy.

Podle něj sice bílinské ANO o problematice limitů s kolegy z jiných regionů hovoří, ale neexistuje žádné direktivní nařízení shora, jak se k prolomení limitů stavět. „Určitě soucítíme názorově s kolegy z Litvínova. My se však můžeme vyjadřovat jen k lomu Bílina, kde nám prolomení nedělá problém právě proto, že neohrozí ničí majetek,“ uvedl Nepomucký. Dodal, že na pokračování těžby závisí udržení stovek pracovních míst pro lidi z města i spádových obcí.

Pro prolomení limitů jsou i Nezávislí v Bílině. „Jsme pro pokračování těžby. Nedovedeme si představit, co by nastalo, kdyby v tomto mikroregionu přišlo kvůli limitům tolik lidí o práci,“ podotýká místopředseda hnutí Pavel Bárta. Jak ale upozorňuje Jan Hrubeš ze Strany zelených, pracovní místa a vyřešené majetkoprávní vztahy jsou jen jednou rovinou možného prolomení limitů. Na straně druhé je zdraví občanů, které zatěžuje prašnost povrchových dolů. Pokud se prolomí limity na lomu Bílina, tak to bude dále způsobovat zdravotní komplikace obyvatelům velké části Ústeckého kraje, varoval Hrubeš.

Pokud by zůstaly limity na lomu Bílina netknuté, těžila by zde společnost Severočeské doly zhruba až do roku 2035. Roční těžba se pohybuje na hranici deseti milionů tun uhlí při 53 milionech metrů krychlových odklizu nadložních zemin.

V roce 2008 vláda provedla korekci limitů lomu Bílina, když vyhověla žádosti obce Braňany a posunula limity o 400 metrů dál od obce. Severočeské doly posunutím limitů přišly o 31,8 milionu tun uhlí, které však získaly v prostoru neobydlené lokality poblíž bývalých Libkovic. Celkové prolomení limitů by pro Doly Bíliny znamenalo zachování těžby zhruba do roku 2045 a neznamenalo by likvidaci žádné obce. Severočeské doly Chomutov zaměstnávají ve dvou dolech 3257 lidí, v dceřiných společnostech dalších téměř 2000 osob.