Doba čtení:1 m, 40 s
V roce 2011 tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová rozhodla postupně ukončit provoz jaderných reaktorů a soustředit se na posílení dodávek ruského plynu a budování obnovitelných zdrojů. Foto: wikipedia.org

Podle ředitele Mezinárodní agentury pro energii Fatiha Birola Evropa udělala v energetické politice dvě zásadní historické chyby. Příliš spoléhala na ruský plyn a odvrátila se od jádra. I kvůli tomu zaostává za USA a Čínou v konkurenceschopnosti průmyslu.

Evropský průmysl je stále méně konkurenceschopná na světových trzích. Výrazně zaostává nejen za Čínou, ale také za Spojenými státy. Je to způsobeno především vysokými cenami energií, které musí evropské podniky platit. Ceny zemního plynu jsou v Evropě až třikrát vyšší než ve Spojených státech amerických, napsal server hrot24.cz.

Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii Birol v tomto kontextu kritizoval evropské země, že udělaly „dvě historické monumentální chyby“. Prvním omylem bylo to, že se Evropa začala ve stále větší míře spoléhat na dodávky zemního plynu z Ruska, druhou chybou byl odklon od výroby elektřiny z jaderných zdrojů.

Německo: Obří schodek v zahraničním obchodu s elektřinou

V čele této chybné politiky stojí zejména Německo se svou Energiewende. V roce 2011 tehdejší kancléřka Angela Merkelová rozhodla po havárii v japonské Fukušimě postupně ukončit provoz jaderných reaktorů a soustředit se na posílení dodávek ruského plynu a budování obnovitelných zdrojů.

Birol zdůraznil, že za tyto chyby nyní platí vysokou cenu veškerý evropský průmysl. EU bude potřebovat nový plán pro průmysl, jak výrobní sektory opět oživit. „Stávající průmyslová odvětví, zejména těžký průmysl, zažívají a budou zažívat značnou nákladovou nevýhodu ve srovnání s jinými velkými ekonomikami, jako jsou Čína a Spojené státy,“ vysvětlil Birol.

Energetický analytik Amund Vik z poradenské společnosti Eurasia Group vysvětlil, že provést energetickou transformaci směrem od fosilních zdrojů k obnovitelným půjde bez jádra mnohem obtížněji, protože produkce energie ze slunce a větru je v čase nekonzistentní. Navíc existují země, které nemají velký potenciál pro budování obnovitelných zdrojů, a jádro ve svém energetickém mixu potřebují více než jiné.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa