Doba čtení:1 m, 3 s
Ilustrační foto: Wikipedie

Bez vzduchu jsou lidé schopni přežít tři minuty, bez vody tři dny. Ale jak dlouho můžou žít bez elektřiny? Blíží se další částečné zatmění Slunce a stále zůstává otázkou, zda to bude mít dopad na energetickou soustavu v Česku nebo v některém jiném regionu Evropy. Server iUHLI.cz přináší k tématu informaci největšího tuzemského obchodníka s emisními povolenkami Virtuse Energy.

“Letošní zatmění slunce může mít vliv nejen na výrobce, spotřebitele a obchodníky elektrické energie, ale také na celou energetickou soustavu,” uvedl vedoucí oddělení obchodování s elektrickou energií ve Virtuse Energy Marko Antič.

Dodal, že na velkoobchodních trzích s elektřinou napříč Evropou se dá očekávat vyšší volatilita, způsobena především nejistotou ohledně velikosti skutečné produkce a spotřeby. Psychologický faktor může také působit na cenu, kvůli možným obavám ohledně nečekaných výpadků proudu.

Scénářů je podle Virtuse Energy několik. Například že to nebude mít vliv žádný nebo naopak až fatální dopad na soustavu. “Každopádně, jestli to bude mít dopad na dodávky elektřiny, se dozvíme již brzy, přesněji v pátek 20. března 2015. Na území České republiky dosáhne zatmění více jak 70 procent zakrytí v jednotkách slunečního průměru. Půjde o nejvýraznější zatmění u nás mezi lety 2011 až 2026,” dodal Antič.