Doba čtení:1 m, 33 s
Celá desetiletí řeší Uganďané problém, jak zdroje energie ochránit před vodními rostlinami, které je ucpávají. Foto: wikipedia.org

Z Viktoriina jezera, které slouží jako přirozený vodní rezervoár, se k česlům na vtocích vodních elektráren dostal obrovský zelený ostrov složený z vodních hyacintů (tokozelka nadmutá) a šáchoru a zcela je vyřadil z provozu. Výsledkem byl výpadek elektřiny v celé Ugandě.

Došlo k výpadku elektrického proudu v celé zemi,“ uvedl na svém facebookovém profilu ugandský ministr energetiky.

Čtěte také:
Vědci varuji před blackoutem
Japonci začali těžit na mořském dně

Šlo o tři velké vodní elektrárny, Nalubaale, Kiiri a Bujagali, které mají dohromady výkon 630 MW. To představuje téměř dvě třetiny celkové instalované kapacity všech zdrojů, které má Uganda k dispozici. Čtvrtou hlavní vodní elektrárnu Isimba s instalovanou kapacitou 250 MW, která leží dál severně po proudu Bílého Nilu, už řasy z chodu nevyřadily, napsal server SeznamZprávy.cz.

Nemohl promluvit ani ugandský prezident Yoweri Museveni, který se včera chystal prostřednictvím televizních obrazovek oslovit národ kvůli koronavirové pandemii – jenže místo prezidenta viděli Uganďané černé obrazovky.

Uganda vyrábí energii z 90 procent z obnovitelných zdrojů, především sází na vodní elektrárny. Jenže tato sázka nemusí být v dlouhodobém horizontu úplná jistota. Celá desetiletí dochází ke třenicím se státy ležícími severně po proudu Bílého Nilu, který slouží jako hlavní energetická tepna státu a leží na něm všechny čtyři hlavní vodní elektrárny. Do správy vodního toku proto chtějí mluvit i Jižní Súdán, Súdán a nakonec také Egypt.

Kvůli tomu ugandská vláda podporuje i další energetické projekty, například zvažuje výrobu elektřiny s pomocí geotermální energie. Průzkumné vrty probíhají severozápadně od hlavního města Kampaly u Albertova jezera. V geologicky aktivní oblasti, která je součástí Východoafrického riftu, prýští horké prameny.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu