Doba čtení:1 m, 43 s

Japonci jako první testují podmořskou těžbu minerálů.Jen během srpna se z hloubky 1600 metrů dostaly na hladinu stovky tisíc tun drahých nerostů.

Těžba probíhala v srpnu v japonských vodách nedaleko Okinawy. Dle společného vyjádření japonského ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu a státní společností JOGMEC se při ní podařilo mimo jiné vytěžit tolik zinku, kolik činí celý jeho roční import do Japonska.Zinku se přitom podle statistik do ostrovního státu ročně dopraví necelý půlmilion tun – zhruba tolik, kolik by zaplnilo tři největší transportní lodi. Z dalších vytěžených minerálů se ze dna u Okinawy podařilo získat také zlato, měď nebo olovo, uvedl server nedd.cz.

Čtěte také:
Ostravská lanovka bude místo uhlí vozit turisty
Michal vás seznámí s Ograbulemi

Těžaři při tom využili dálkově ovládané podvodní roboty spouštěné z mateřské lodi na hladině. Na dně nasávali horniny na vrchní části půdy a „prosévali“ je ve snaze najít nerosty. Těžba tak vlastně vypadala jako na běžném povrchovém dolu na souši.

V okolí Okinawy našly předešlé průzkumy celkem šest potenciálních nalezišť. Ministerstvo nyní čeká vypracování studie, která zhodnotí ekonomickou výhodnost těžby. Vzhledem k předpokládanému objemu vzácných kovů se však dá čekat, že těžba dostane zelenou. Pokud se tak stane, mohlo by Japonsko zahájit v okolí Okinawy komerční těžbu v roce 2020. Před většinou dalších států by tak mělo řádný náskok.

O možné podmořské těžbě se mluví již několik desetiletí, japonský projekt je však zatím největším úspěchem podobného kalibru. Odborníci se proto shodují, že by japonská těžba mohla být pro průmysl zlomová. Na dně totiž mohou doslova volně ležet kovy za desítky a stovky miliard dolarů.

Na mořském dně se navíc nemusejí ukrývat jenom vzácné kovy, ale také zdroje energie. Pomineme-li ropu, letos v květnu pro změnu čínská expedice dosáhla úspěšné těžby hydrátu metanu na mořském dně. I ten se zde přirozeně hromadí z plynu unikajícího ze zemského nitra.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa